Լրագրողների աշխատանքի հետ կապված ընդհանրական որակումները վնասում են երկրի ժողովրդավարությանը. ՄԻՊ-ը զգուշացնում է պաշտոնյաներին
22/01/2022 12:45
Ուզում եմ պաշտոնատար անձանց զգուշացնել, որ լրագրողների աշխատանքի հետ կապված ընդհանրական որակումները ոչ միայն մեծացնում են լրագրողի աշխատանքի նկատմամբ կարծրատիպերը, այլ նաև վնասակար են երկրի ժողովրդավարական և մարդու իրավունքների համակարգի համար, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Սա պետք է բոլորը նկատի ունենան, առաջնահերթ՝ պաշտոնյաները», - ասաց Արման Թաթոյանը։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 20-ին, Ազգային ժողովի հերթական նիստի ժամանակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը, անդրադառնալով քաղաքական ուժերի կամ գործիչների հետ ասոցացվող հեռուստաընկերությունների և առցանց հարթակների լրագրողների գործունեությանը, վերջիններիս անվանել է «վերբալ մարմնավաճառներ»։
Լրագրողական կազմակերպությունները դատապարտել էին իշխող ուժի ներկայացուցչի այս վարքագիծն ու բառամթերքը՝ նշելով, թե դրանք ոչ միայն հարիր չեն պատգամավորի կարգավիճակին և դրան վերաբերող էթիկական նորմերին, այլև անվստահություն են առաջացնում մի քաղաքական գործչի նկատմամբ, որը կոչված է զբաղվել օրենքներ ստեղծելով, այդ թվում՝ ուղղված վիրավորանքին ու ատելությանը հակազդելուն ու դրանց տարածման համար պատասխանատվություն սահմանելուն։

Подобные высказывания о деятельности журналистов наносят ущерб правам человека и демократии – омбудсмен предупредил представителей власти
22/01/2022 14:31
Хочу предупредить должностных лиц, что подобные высказывания о деятельности журналистов не только способствуют стереотипному отношению к работе журналиста, но и наносят огромный ущерб правам человека и демократии в Армении, заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Арман Татоян.
«Это должны учесть все, и в первую очередь должностные лица», - сказал Арман Татоян.
Напомним, в ходе очередного заседания парламента 20 января депутат фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексанян, касаясь деятельности телекомпаний и журналистов интернет-изданий, которые ассоциируются с теми или иными политическими силами или деятелями, назвал их «вербальными проститутками».
Журналистские организации осудили поведение представителя правящей фракции, отметив, что подобные заявления не только недостойны статуса депутата и нарушают этические нормы, но и становятся причиной возникновения недоверия к политическому деятелю, который призван заниматься разработкой законов, в том числе направленных против оскорблений и риторики ненависти и привлечение к ответственности за их распространение.