Հոգեբուժարաններում մարդիկ պահվել են իրենց կամքին հակառակ. ՄԻՊ
Հոգեբուժարաններում անգործունակ անձիք հաճախ կորցրած են լինում իրենց խնամակալների հետ սոցիալական կապերը, ոմանք նույնիսկ տեղեկացված չեն լինում, թե ովքեր են իրենց խնամակալները, մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով Հոգեբուժարաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակին։
«Ցավոք, հոգեբուժարաններում և սոցիալական խնամքի հաստատություններում բուժում և խնամք ստացող անգործունակ անձիք հիմնականում անտեսված են նաև խնամակալների կողմից», - ասաց Թաթոյանը։
Հոժարակամ և հարկադիր բուժման խնդիրներին անդրադառնալով՝ պաշտպանն ասաց, թե գործնականում խախտումները շարունակվում են։
«Օրինակ՝ Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոն այցի ընթացքում պահվել է 402 անձ, նրանցից ընդամենը 8-ի նկատմամբ է կիրառված եղել բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոց։ Մնացած 394 պացիենտի փաստաթղթերում նշված է եղել, որ նրանք գտնվում են սեփական կամարտահայտությամբ և ստանում են հոժարակամ բուժում։ Իրականում, մեր հանդիպումները պացիենտների հետ ցույց են տվել բոլորովին հակառակը. մարդիկ մշտապես հակադրվել են, նշել են, որ հոգեբուժարաններում պահվում են իրենց կամքին հակառակ, բայց փաստաթղթերից ստացվում է, որ գտնվում են հոժարակամ», - ասաց Թաթոյանը։
Նա նշեց, թե ուսումնասիրել են փաստաթղթերը, վեր են հանել միևնույն անձի՝ իրարից էականորեն տարբերվող ստորագրություններ։
«Սա լուրջ կասկածների տեղիք է տալիս, որ իրականում մարդիկ ստարոգրել են փաստաթղթեր՝ առանց իմանալու, թե ինչ են ստորագրում։ Սա լրջագույն մտահոգության հարց է, որ արձանագրել ենք ոչ միայն Սևանում, այլ նաև Վարդենիսի տուն-ինտերնատում։ Արձանագրել ենք դեպքեր, երբ հոգեբուժական կազմակերպություններում բաժանմունքների մուտքի դռները եղել են կողպված և դրանք բացել է միայն անձնակազմը։ Այսինքն՝ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձիք բաժանմունքներից կարողացել են դուրս գալ միայն սահմանված ժամերի։ Սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ նրանք այնտեղ պահվել են իրենց կամքին հակառակ», - ներկայացրեց պաշտպանը։
Նա ընդգծեց, որ խոսքը վկայում է, որ հոգեբուժական կազմակերպություններում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց հոժարակամ բուժումը կրել է և շարունակում է կրել ձևական բնույթ։

В психиатрических больницах люди удерживаются против их воли – омбудсмен Армении
В психиатрических больницах недееспособные люди часто теряют социальную связь со своими опекунами, некоторые даже не знают, кто их опекуны, заявил сегодня на пресс-конференции Защитник прав человека Армении Арман Татоян, касаясь ситуации с правами человека в психиатрических учреждениях.
«К сожалению, в психиатрических больницах и учреждениях социального обслуживания недееспособные люди в основном игнорируются со стороны своих опекунов», - сказал Арман Татоян.
Касаясь добровольного и принудительного лечения, омбудсмен отметил, что на практике нарушения продолжаются.
«Например, в ходе визита в Центре психического здоровья Севана содержались 402 пациента, в отношении 8 из них применялось принудительное лечение. Остальные 394 пациента, как отмечается в документах, добровольно находились в учреждении и получали психиатрическое лечение. В действительности, наши встречи с пациентами показывают, что все наоборот: люди постоянно противостояли, отмечали, что их удерживают в психиатрической больнице против их воли, однако в документах отмечается, что они находятся там добровольно», - сказал Арман Татоян.
Он отметил, в ходе изучения документов были выявлены подписи одного и того же человека, которые существенно отличаются.
«Это дает повод для серьезных подозрений, что в действительности люди ставили подписи под документом, не зная, что подписывают. Эта проблема вызывает серьезную обеспокоенность и была зафиксирована не только в Севане, но и в доме-интернате Вардениса. Зафиксированы случаи, когда двери отделений в психиатрических учреждениях были заперты и их мог открыть только персонал. То есть люди с проблемами психического здоровья могли выйти из отделения только в установленные часы. Это в свою очередь означает, что их там удерживали против их воли», - отметил омбудсмен.
Арман Татоян подчеркнул, что в психиатрических больницах добровольное лечение людей с психическими расстройствами носило и носит формальный характер.