«Հրապարակ». SOCAR-ը փորձում է մտնել Հայաստան. հայ-ռուսական բիտումի գործարանը գնելու բանակցություններ է վարում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սուրենավանում գտնվող հայ-ռուսական բիտումի գործարանից տեղեկություն ստացանք, որ ադրբեջանական նավթային SOCAR ընկերությունը գործարանը գնելու բանակցություններ է վարում՝ վրացի միջնորդների օգնությամբ։ Գործարանն արդեն մոտ մեկուկես տարի գրեթե լուծարված է՝ ընդամենը մի քանի աշխատող են պահել, գործարանի հեռախոսահամարները չեն պատասխանում, ուստի պաշտոնական ինֆորմացիա չկարողացանք ստանալ։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական նավթային SOCAR ընկերությունը տարիներ շարունակ Վրաստանի ամենամեծ հարկատուն է, այն Վրաստանի տարածքում գրեթե 5 հազար հոգանոց բանակ է պահում՝ ադրբեջանական պետական նավթային ընկերության բենզա-գազալցակայանների, դրանց պահեստների, գազամուղների և այլ ենթակառուցվածքների պաշտպանության անվան տակ: Այդ ծառայությունում ներգրավված են առավելապես ազգությամբ ադրբեջանցի Վրաստանի քաղաքացիներ, որոնք տարին մի քանի անգամ անցնում են վերապատրաստման դասընթացներ՝ կատարելագործելով զենքի տիրապետման հմտությունները:
Իսկ բիտումի գործարանը Սուրենավան գյուղում գործում էր դեռևս 2006 թվականից և փակվեց հեղափոխությունից մեկ-մեկուկես տարի անց։ Գործարանը զբաղվում էր բիտումի արտադրությամբ, որն ասֆալտի արտադրության մեջ օգտագործվող նավթամթերքն է: Գործարանի հայ բաժնետերերից էր Միկա Բաղդասարովը։ Ավելի վաղ գրել էինք, որ ճանապարհաշինությամբ հպարտացող հեղափոխական իշխանությունն օգտվում էր ոչ թե հայ-ռուսական այս ընկերության արտադրանքից, այլ Իրանից էր ներկրում, ինչն էլ պատճառ դարձավ, որ գործարանը փակվի։ Հիմա ռուսական ընկերությունը, փաստորեն, տեղը կզիջի ադրբեջանականին, և սրանք Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման առաջին ծաղիկներն են»։

«Грапарак»: SOCAR пытается войти на армянский рынок, ведутся переговоры о покупке армяно-российского битумного завода
22/01/2022 11:23
Азербайджанская государственная нефтяная компания SOCAR, при посредничестве Грузии, ведет переговоры о покупке армяно-российского битумного завода в селе Суренаван Араратской области Армении, пишет газета «Грапарак» со ссылкой на свои источники.
Завод в Арарате уже полтора года практически не действует, там остаются всего несколько работников, а телефонные номера предприятия не отвечают, посему изданию не удалось получить официальную информацию.
«Напомним, азербайджанская государственная нефтяная компания SOCAR на протяжении лет является одним из крупнейших налогоплательщиков Грузии. Она содержит в Грузии почти 5-тысячную армию под предлогом защиты бензозаправочных станций этой государственной нефтяной компании, ее сладов, газопроводов и других инфраструктур. В эту службу вовлечены преимущественно граждане Грузии – азербайджанцы по национальности, которые несколько раз в год проходят стажировку, совершенствуя навыки владения оружием.
Битумный завод в Суренаване действовал с 2006 года и был закрыт через год-полтора после революции. Завод занимался производством битума, который в основном используют  для производства асфальтового покрытия. Одним из акционеров завода был Михаил Багдасаров.
Ранее мы писали, что гордящееся дорожным строительством революционное правительство предпочитает не использовать продукцию армяно-российского завода и экспортирует сырье из Ирана, что стало причиной закрытия предприятия.
Сейчас российская компания фактически уступит место азербайджанской. Это первые цветочки урегулирования отношения с Турцией и Азербайджаном», - пишет газета.