Չորս տարվա ընթացքում ՀՀ նախագահը լուռ աջակցել է այս իշխանությունների գրեթե բոլոր նախաձեռնություններին. Վարդևանյան
24/01/2022 14:19
Այս 4 տարիների ընթացքում հանրապետության նախագահն, ըստ էության, այս իշխանությունների գրեթե բոլոր նախաձեռնություններին լուռ կերպով աջակցել է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ նախագահի հրաժարականին։
«Փաստացի այս 4 տարիները ցույց տվեցին, որ հանրապետության նախագահն առավելապես դժգոհում էր իր լիազորություններից՝ առանց ամբողջությամբ իրացնելու այդ լիազորությունները։ Հանրապետության նախագահի ինստիտուտը կարող էր բավականին լուրջ կայանալ։ Համեմատական անցկացնեմ, որ ավելի լավ պատկերացնեք. նախագահի լիազորություններն ավելի շատ են, քան Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունները։ Տեսել եք, թե ինչպիսի արդյունավետությամբ է գործում ՄԻՊ ինստիտուտը՝ ի պատիվ Արման Թաթոյանի, բայց նաև տեսել եք, թե ինչքան իներտ և պասիվ է հանրապետության նախագահի ինստիտուտը», - ասաց Վարդևանյանը։

Президент Армении в течение четырех лет молча содействовал всем инициативам власти – Арам Вардеванян
24/01/2022 16:25
В течение последних четырех лет президент Армении, по сути, молча содействовал всем инициативам этой власти, заявил в беседе с журналистами депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян, касаясь отставки президента Армении.
«Фактически, эти 4 года показали, что президент республики преимущественно был недоволен своими полномочиями, не осуществляя эти полномочия полноценно. Могло быть обеспечено довольно серьезное становление институт президента республики. Проведу сравнение, чтобы вы лучше представили: у президента больше полномочий, чем у Защитника прав человека. Мы видели, с какой эффективностью работает институт омбудсмена, к чести Армана Татояна, но мы также видели, насколько инертным и пассивным был институт президента», - сказал Арам Вардеванян.