«Չեմ խուսափելու գնահատականներ տալուց». ՄԻՊ-ի ՔՊ-ական թեկնածուին հիշեցրեցին «շնաբարո դուրսպրծուկներ, «վզից բռնելու ենք, շպրտենք դուրս» արտահայտությունները
24/01/2022 10:28
Ազգային ժողովը շարունակում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցի քննարկումը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը ՄԻՊ-ի թեկնածու Քրիստիննե Գրիգորյանին հիշեցրեց, որ ինքը խոսել է ատելության խոսքի դեմ սկզբունքային դիրքորոշման մասին, մինչդեռ ԱԺ ամբիոնից վերջին երեք տարիներին հնչել են բավական սուր ու անթույլատրելի հայտարարություններ, որոնք իրենց մեջ պարունակել են ատելության խոսք:
«Մասնավորապես, «շնաբարո դուրսպրծուկներ», «վզից բռնելու ենք, շպրտենք դուրս»: Խնդրում եմ ձեր հստակ դիրքորոշումը հայտնել վարքագծի վերաբերյալ, տալ հստակ գնահատական, որը հարիր չէ ոչ միայն պետական պաշտոնյային, այլ նաև պետության առաջին դեմքին», - նշեց Ղազինյանը:
Քրիստիննե Գրիգորյանն էլ նշեց, թե ատելության խոսքի, հարգանքի, քաղաքակիրթ բանավեճի նշաձողը բոլորի ձեռքում է ու բոլորը պետք է բարձր պահեն այդ նշաձողը:
«Ես հետևողական եմ լինելու ու չեմ խուսափելու գնահատականներ տալու առումով, որովհետև կարծում եմ`որևէ հանրային դերակատար պետք է մեծ հոգածությամբ վերաբերվի այն մթնոլորտին, որի պատասխանատուն մենք բոլորս ենք», - ընդգծեց ՄԻՊ թեկնածուն:

«Я не буду избегать давать оценки» – Кристине Григорян напомнили об озвучиваемых в парламенте оскорблениях и риторике ненависти
24/01/2022 11:19
В парламенте Армении продолжает обсуждаться вопрос избрания Защитника прав человека.
Депутат фракции «Армения» Арур Казинян напомнил кандидату в омбудсмены Кристине Григорян, что она говорила о свое принципиальной позиции против риторики ненависти, в то время как с трибуны парламента за последние три года озвучивались довольно острые и недопустимые заявления, которые содержали риторику ненависти.
«В частности, «безнравственные выскочки», «возьмем за шею и выбросим». Прошу высказать четкую позицию о подобном поведении, дать конкретную оценку, что это недостойно не только государственного чиновника, то и первого лица государства», - отметил Артур Казинян.
Кристине Григорян отметила, что границы уважения, риторики ненависти и цивилизованной дискуссии должны соблюдаться всеми.
«Я буду последовательной, и не буду избегать давать оценки, поскольку считаю, что общественный актор должен с большой заботой относиться к атмосфере, за которую несем ответственность мы все», - сказала она,