Քաղաքականության մեջ չկան ընկերական հարաբերություններ․ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար
Իհարկե, նախկին ընկերական հարաբերությունները չկան, բայց հիմա ԱԺ-ում աշխատում ենք իրար հետ, 24 TV-ի «Մերձքաղաքական զրույց» հաղորդմանն, անդրադառնալով իր և Ալեն Սիմոնյանի այժմյան հարաբերություններին, ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
ԱԺ-ի գործող նախագահի հետ հարաբերությունները ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը բնորոշել է որպես զուտ աշխատանքային։
Հարցին՝ երբևէ ցանկություն ունեցե՞լ է վերականգնելու նախկին ընկերությունը Ալեն Սիմոնյանի հետ, Արթուր Վանեցյանը պատասխանել է․
«Ես շատ դժվար եմ ընկերանում և շատ ծանր եմ ընկեր կորցնում։ Չեմ ուզում հիմա զգացմունքային բաներ ասել։ Եղել է այն, ինչ եղել է։ Ալեն Սիմոնյանն ունի իր քաղաքական տեսակետը, քաղաքական թիմը, քաղաքական ուղին, ես ունեմ դրա լրիվ հակառակը։ Եվ քաղաքականության մեջ չկան ընկերական հարաբերություններ։ Կա քաղաքական գիծ, քաղաքական թիմ։ Դու կամ այստեղ ես, կամ այնտեղ ես, և այսօր իմ և Ալեն Սիմոնյանի հարաբերությունները սահմանափակվում են զուտ աշխատանքային հարաբերություններով՝ որպես խմբակցության ղեկավար և որպես ԱԺ նախագահ»։
Արձագանքելով է դիտարկմանը, թե ինքը հիմա խորհրդարանում նստած է այն աթոռին, որին ժամանակին նստած է եղել Նիկոլ Փաշինյանը, բայց, ի տարբերություն նրա, ԱԺ-ում շատ ակտիվ չէ, Վանեցյանն ասել է, որ պատգամավորների տեղերը դահլիճում որոշում է ԱԺ աշխատակազմը։
«Այդ աթոռը Նիկոլ Փաշինյանն իր «հոր տնից» չի բերել։ ԱԺ-ի գույքն է, և ԱԺ պատգամավորը նստում է այնտեղ, որտեղ նախատեսում է ԱԺ աշխատակազմը։ Ժառանգությունն, իհարկե, հեչ լավը չէ այդ աթոռի, բայց ես անում եմ իմ աշխատանքը՝ ակտիվ, ոչ ակտիվ, արդյունավետ, ոչ արդյունավետ, հանրությունը գնահատականը կտա», - ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը։

В политике нет дружеских отношений – Артур Ванецян
Конечно, таких дружеских отношений как в прошлом нет, но сейчас мы работаем вместе в парламенте, заявил руководитель парламентской фракции «Честь имею» Артур Ванецян в эфире передачи «Околополитическая беседа» 24 TV, касаясь нынешних отношении между ним и Аленом Симоняном.
Руководитель оппозиционной фракции охарактеризовал отношения со спикером Национального Собрания как рабочие.
На вопрос, возникало ли у него желание восстановить бывшую дружбу с Аленом Симоняном, Артур Ванецян ответил:
«Для меня сложно подружиться с кем-то, но также очень тяжело терять друзей. Не хочу говорить сейчас впадать в эмоции. Произошло то, что произошло. У Алена Симоняна есть своя политическая позиция, политическая команда, политический путь, а у меня абсолютно противоположная позиция. В политике нет дружеских отношений. Есть политический курс, политическая команда. Ты или там, или здесь, и сегодня мои отношения с Аленом Симоняном ограничиваются рабочими контактами – как руководитель фракции со спикером парламента».
Касаясь замечания, что сейчас он сидит в парламенте на том же месте, на котором в свое время сидел Никол Пашинян, но в отличие от него, не очень активен в парламенте, Артур Ванецян отметил, что места депутатов в парламенте решает аппарат Национального Собрания.
«Этот стул Никол Пашинян не привел с собой из отцовского дома. Это инвентарь парламента. Депутат парламента садится туда, где предусматривается аппаратом парламента. Наследие этого стула, конечно, не очень хорошее, но я делаю свою работу. Активно или неактивно, эффективно или неэффективно – оценит общество», - сказал руководитель фракции «Честь имею».