Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը ԲԴԽ-ում արձանագրել է թերություններ
Տարեսկզբին ՀՀ Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով վերահսկողության շրջանակներում ԲԴԽ կատարած այցի ընթացքում արձանագրվել են որոշակի թերություններ և տեսչական մարմնի կողմից Խորհրդին առաջարկվել է խստագույնս պահպանել ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի օգոստոսի 4-ի թիվ 17-Ն հրամանի 3-րդ հավելվածով սահմանված պահանջները. փակ տարածքներում՝ նիստերի դահլիճներում, սպասասրահում և միջանցքներում ապահովել քաղաքացիների միջև սոցիալական 1.5 մետր հեռավորությունը:
Ելնելով դրանից՝ ԲԴԽ-ում կարգապահական վարույթների քննության գործընթացում որոշակի փոփոխություն է կատարվել, որը միտված է բարձրացնելու հակահամաճարակային կանոնների պահպանմանն ուղղված քայլերի արդյունավետությունը:
«Տեղեկացնում ենք, որ հունվար ամսից սկսած ԲԴԽ անդամներից և դատավարության մասնակիցներից զատ՝ ԲԴԽ դատական նիստերի դահլիճ կկարողանան մուտք գործել միայն Դատական դեպարտամենտի կարգադրիչների ծառայության ներկայացուցիչները և ԶԼՄ ներկայացուցիչները՝ բժշկական դիմակները պատշաճ կրելու և սոցիալական հեռավորությունը պահպանելու պայմանով:
Նիստերի լուսաբանման ձևաչափի հետ կապված սահմանափակումներ չկան:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ կարգապահական վարույթների քննությամբ հետաքրքրվող անձանց համար ԲԴԽ-ում առանձնացվել է դահլիճ, որտեղ հնարավոր կլինի ուղիղ հեռարձակմամբ հետևել նիստերի ընթացքին․ աթոռները տեղադրված են այնպես, որ անձանց միջև կպահպանվի սոցիալական հեռավորությունը, իսկ դիմակների պատշաճ կրումը կլինի պարտադիր»,-նշված  ԲԴԽ տարածած հաղորդագրությունում:

Инспекционный орган здравоохранения и труда выявил некоторые недостатки в Высшем судебном совете
Инспекционный орган здравоохранения и труда в рамках мероприятий по предотвращению коронавирусной инфекции (COVID-19) зафиксировал некоторые недостатки в ходе инспекционного визита в Высший судебный совет. Инспекционный орган предложил Совету строго соблюдать требования, установленные в приложении к решению министра здравоохранения № 17-Н от 4 августа 2020 года о соблюдении в закрытых территориях, в залах заседаний и коридорах социальной дистанции между гражданами в 1.5 метра.
Исходя из этого, в процесс рассмотрения дисциплинарных производств в ВСС внесены изменения, которые направлены на повышение эффективности соблюдения противоэпидемиологических правил.
«Сообщаем, что начиная с января, в зал заседаний ВСС, кроме членов ВСС и участников судебного разбирательства, могут входить также представители службы приставов Судебного департамента и СМИ при условии соблюдения надлежащей социальной дистанции и ношения масок.
В связи с форматом освещения заседаний ограничений нет.
Сообщаем также, что для заинтересованных в рассмотрении дисциплинарных производств лиц предоставлен отдельный зал в ВСС, откуда можно следить за ходом заседаний», - говорится в сообщении Высшего судебного совета.