«ՀՀ նախագահը դիմումը հետ վերցնելու հնարավորություն ունի». ՔՊ-ն նոր թեկնածուի հարցով քննարկում դեռ չի արել
Այս պահին Հայաստանը, փաստացի, ունի նախագահ, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը։
Նա նշեց, թե դեռևս հինգ-վեց օր ժամանակ կա ու այդպիսի իրավիճակում ժամանակավրեպ են համարում քննարկել նախագահի թեկնածուի հարցը:
«Օրենքը հնարավորություն է տալիս դիմումը հետ վերցնելու, հետևաբար, կանդրադառնանք այն պահին, երբ պաշտոնը թափուր կլինի, իսկ պաշտոնն այս պահին թափուր չէ», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՔՊ-ական պատգամավորը:
ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյան էլ ասաց, թե քանի դեռ ՀՀ նախագահը դիմումը հետ վերցնելու հնարավորություն ունի, խմբակցությունում դեռևս քննարկում չկա:
«Կան որոշակի քննարկումներ մոտեցումների ու չափանիշների հետ, բայց դրանք որևէ կերպ թեկնածուի քննարկում չի կարելի անվանել», - նշեց նա:
ՔՊ-ականները հայտարարեցին, որ նախագահի թեկնածուին ընտրելու են իրենք ու ՀՀ հաջորդ նախագահը կլինի այն մարդը, ում կընտրի ՔՊ-ի ղեկավար ֆորմատն ու խմբակցությունը:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 23-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է հրաժարական տալու մասին:
Եթե ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մեկ շաբաթվա ընթացքում հետ չվերցնի հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին արձանագրություն կկազմի և կստորագրի ԱԺ նախագահը, հրապարակման պահից հրաժարականը կհամարվի ընդունված:

У президента Армении есть возможность отозвать заявление об отставке – вопрос нового кандидата не обсуждается в «Гражданском договоре»
25/01/2022 13:00
На данный момент у Армении, фактически, есть президент, заявил сегодня на брифинге депутат правящей фракции «Гражданский договор» Геворк Папоян.
Он отметил, что еще есть пять-шесть дней и в такой ситуации он считает несвоевременным вопрос нового кандидата в президенты.
«Закон дает возможность отозвать заявление об отставке, следовательно, мы обратимся к этому тогда, когда должность останется вакантной. Сейчас эта должность не вакантна», - сказал депутат.
Секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян отметил, что пока у президента Армении есть возможность отозвать заявление, во фракции не будет обсуждения по этому вопросу.
«Есть некоторые обсуждения, связанные с подходами и критериями, но их нельзя назвать обсуждениями кандидата», - отметил он.
Представители «Гражданского договора» заявили, что кандидат в президенты будет выдвинут ими и следующим президентом Армении станет человеком, которого выберет руководящий состав партии «Гражданский договор» и фракция.
Напомним, президент Армении Армен Саркисян 23 января заявил о своей отставке.
Президент Армении может в течение семи дней отозвать свое заявление об отставке, в противном случае председателем Национального Собрания составляется и подписывается протокол о прекращении его полномочий, отставка президента считается принятой с момента его опубликования.