«Ժողովուրդ». ՔՊ-ն նախագահ է փնտրում. չի բացառվում, որ վերջին պահին Փաշինյանը որոշի սեփական թիմից որևէ մեկին նախագահ «կարգել»
26/01/2022 09:11
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրաժարականից հետո իշխանության անդամները ցայտնոտի մեջ են, չեն կողմնորոշվում՝ ում առաջադրել որպես նախագահի թեկնածու։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» թեև վաղուց էր ցանկանում յուրային նախագահ ունենալ ու, այսպես ասած, ազատվել Սարգսյանից, բայց չէին պատկերացնում, որ նոր նախագահ «նշանակելը» մեծ խնդիր կդառնա իրենց համար։
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ թե՛ իշխող ՔՊ-ն, թե՛ խորհրդարանական համանուն մեծամասնությունն այժմ սպասում են առաջիկայում սպասվող նիստերին, որին Նիկոլ Փաշինյանն է մասնակցելու։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այս շաբաթվա վերջ հավանաբար կկայանա իշխանության՝ Դիլիջանի հետաձգված արտագնա նիստը: Հենց այդ ժամանակ էլ ներկաները կքննարկեն կամ, ավելի շուտ, կիմանան՝ ով է ՔՊ-ի թեկնածուն։ Բանն այն է, որ նախագահի թեկնածուին Փաշինյանն անձամբ է ընտրելու ու ներկայացնելու թիմակիցներին, ու այնպես չէ, որ կուսակցականներն առարկելու կամ քննարկելու են թեկնածուի ընտրության հարցը։
Թեև իշխանությունը նախագահի մի քանի թեկնածուի անուն դիտարկել է, որոնց մասին նաև մամուլը գրեց, բայց չի բացառվում, որ վերջին պահին Փաշինյանը որոշի սեփական թիմից որևէ մեկին նախագահ «կարգել»: Հավելենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ իր պատկերացումների նախագահի կերպարին: Նա ընդգծեց, որ նոր նախագահը պետք է ներդաշնակ աշխատի կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ՝ հիշեցնելով, որ Արմեն Սարգսյանը չստորագրեց Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնանկության իր հրամանագիրը, երբ Օնիկ Գասպարյանը պահանջում էր վարչապետի հրաժարականը։
«Այդ ներդաշնակության սակավության պատճառով մենք շատ լուրջ մարտահրավերներ ենք ունեցել, որոնց խորությունը գուցե թե չենք էլ արձանագրել էդ պահին։ Մասնավորապես, նախորդ տարի Գլխավոր շտաբի հայտնի հայտարարության համատեքստում, էստեղ իշխանության խնդիր չէր բացարձակապես, կառավարության խնդիր չէր, գործադիր իշխանության խնդիր չէր, իմ գնահատականն այն է, որ մենք պետականության կորստի եզրին էինք գտնվում այդ ժամանակ», – հայտարարեց Փաշինյանը»։

«Жоховурд»: «Гражданский договор» находится в поиске кандидата на пост президента
Газета «Жоховурд» пишет, что после отставки президента Армена Саркисяна представители власти оказались в цейтноте, они не могут определиться, кого выдвинуть в кандидаты на пост президента. Хотя в правящем «Гражданском договоре» давно хотели заполучить «своего» президента и, так сказать, избавиться от Саркисяна, они тем не менее, не представляли, что «назначение» нового президента станет для них большой проблемой.
По сведениям издания, и правящая партия «Гражданский договор», и одноименное парламентское большинство ждут сейчас предстоящих заседаний, в которых будет участвовать Никол Пашинян.
Как стало известно газете «Жоховурд», в конце текущей недели, скорее всего, состоится отложенное выездное заседание властей в Дилижане. Именно тогда присутствующие обсудят, а вернее, узнают, кто станет кандидатом от партии «Гражданский договор». Дело в том, что Пашинян лично выберет кандидата в президенты и представит его членам команды, и не факт, что представители его партии будут возражать или обсуждать вопрос выбора кандидата.
«Хотя власти рассматривали нескольких кандидатов в президенты, о которых писала также пресса, однако не исключается, что в последний момент Пашинян решит «назначить» президентом кого-то из своей команды. Добавим, что во время пресс-конференции Никол Пашинян обратился к представляемому им образу президента. Он подчеркнул, что новый президент должен гармонично работать с правительством и парламентским большинством – «Гражданским договором», напомнив о том, что Армен Саркисян не подписал его приказ об увольнении начальника Генштаба, когда Оник Гаспарян требовал отставки премьер-министра», - отмечает издание.
«Из-за отсутствия этой гармонии у нас были очень серьезные вызовы, глубину которых мы, возможно, даже не зафиксировали в тот момент. В частности, в контексте известного заявления Генштаба в прошлом году, это не была исключительно проблема правительства, исполнительной власти, по моей оценке, тогда мы были на грани потери государственности», - сказал Пашинян.