Մարդկանց համբերության բաժակը լցվել է, որովհետև ԱՊՊԱ-ից ոչ մի լավ բան չեն տեսել. բողոքի ակցիա է նախապատրաստվում. Խաչատուրով
26/01/2022 15:19
Ֆեյսբուքյան «TUGANQ տուգանք» խմբի անդամները, խիստ դժգոհ ԱՊՊԱ վճարների թանկացումներից և գնային այլ փոփոխություններից, պատրաստվում են առաջիկա օրերին բողոքի ակցիա իրականացնել և իրենց ձայնը լսելի դարձնել պատկան մարմիններին։
Ինչպես Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց խմբի ղեկավար Արտակ Խաչատուրովը, բոլոր վարորդներն անխտիր բողոքում են ԱՊՊԱ նոր կանոններից։
«Մարդիկ այնքան բարկացած են, որ հենց այսօր էլ պատրաստ են բողոքի ակցիայի դուրս գալ, բայց նախ պետք է հասկանանք՝ փոփոխություններից ինչն է բացասական, ինչը՝ դրական։ Մեր ակցիան պետք է ամուր հիմք ունենա, պետք է կարողանանք հանրային ճնշում գործադրել։ Փոփոխությունների բոլոր բաղադրիչները պետք է մանրամասն վերլուծենք, որովհետև խնդիր ունենք բոլորի շահերն ու օրինական իրավունքները պաշտպանելու», - ասաց նա։
Որպես վարորդների բարկությունը հարուցած կետ՝ Արտակ Խաչատուրովը մատնանշեց, օրինակ, մեծաքանակ վթարները, որոնք, ի վերջո, հանգեցնում են ԱՊՊԱ վճարների բարձրացման։
«ԱՊՊԱ-ն, այսպես ասած, իր վրա է վերցնում վթարները կարգավորողի գործառույթները, մինչդեռ այն ընդամենը հատուցող կազմակերպություն է։ Հետևաբար պարտավոր է միայն և միայն կարգավորել հատուցումների գործընթացը։
Մարդկանց համբերության բաժակը լցվել է, որովհետև ԱՊՊԱ-ից ոչ մի լավ բան չեն տեսել։ Ոլորտային փոփոխություններն արվել են առանց հանրային քննարկման. մարդիկ սրանից չափազանց վրդովված են։
Մի օրինակ բերեմ, ենթադրենք, մարդը նոր վարորդ է, մեքենա է գնել և պետք է ԱՊՊԱ անի. հիմա ասում են՝ եթե վերջին 4 տարում մեքենա չես ունեցել, նոր վարորդ ես, ուրեմն ռիսկային ես, պետք է ստանդարտ 41 հազար դրամ ԱՊՊԱ վճարես։ Իսկ նախկինում, եթե մարդը փոքր մեքենա էր գնում, ԱՊՊԱ-ի գումարը հազիվ 18-23 հազար դրամ էր կազմում։ Բացի սա՝ տուգանային ինչ-որ փոփոխություն էլ է նախատեսված՝ տարեկան 3 հազար դրամի ավելանալու ձևով», - ասաց մեր զրուցակիցը։

Чаша терпения людей переполнилась: готовится акция протеста в связи с повышением выплат по ОСАГО – Артур Хачатрян
26/01/2022 16:14
Члены группы «TUGANQ» в социальной сети Facebook крайне недовольны подорожанием выплат по ОСАГО и другими ценовыми изменениями и собираются в ближайшие дни провести акцию протеста и выразить недовольство государственным органам.
Как сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель группы Артур Хачатуров, все водители без исключения жалуются на новые правила ОСАГО.
«Люди так рассержены, что прямо сегодня готовы выйти на акцию протеста, но прежде нам нужно понять, какое из этих изменений негативное, а какое – положительное. Наша акция должна иметь прочную базу, нам нужно оказать общественное давление. Мы должны детально изучить все компоненты изменений, поскольку наша задача в защите интересов и законных прав всех водителей», - сказал он.
Артур Хачатуров отметил в качестве вызвавшего гнев водителей пункта, к примеру, многочисленные аварии, которые в конце приводят к повышению выплат по ОСАГО.
«ОСАГО берет на себя функции регулирующего ДТП, в то время как это всего лишь страховая компания. Следовательно, она обязана регулировать только процесс возмещения ущерба.
Чаша терпения людей переполнилась, потому что они не видели ничего хорошего от ОСАГО. Изменения в сфере были проведены без общественных обсуждений, люди очень возмущены этим.
Приведу один пример, предположим, человек только научился водить, купил машину и должен оформить полис ОСАГО: сейчас говорят, если в течение последних 4 месяцев у тебя не было автомобиля, то должен заплатить стандартные 41 тыс. драмов. А в прошлом, если человек покупал малолитражный автомобиль, выплата страховки по ОСАГО составляла еле 18-23 тыс. драмов. Кроме того предусмотрено также какое-то штрафное изменение, в виде увеличения на 3 тыс. драмов в год», - сказал Артур Хачатуров.