«Ժողովուրդ». Որքանով են Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունները պետական գաղտնիք պարունակել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի հայտարարություններից հետո հարուցված քրեական գործով նոր զարգացումներ կան: Ինչպես հայտնի է, 2021 թվականի մայիսի 4-ին Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Մովսես Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ազգային անվտանգության ծառայությունում քննվող քրեական գործով։ Գեներալ-գնդապետը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածով՝ պետական գաղտնիք հրապարակելը։ Հունիսի 29-ին գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել էր դատարան:
Եվ, ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություներով՝ չնայած դատարանում նիստերը դռնփակ են անցկացվում, սակայն հետաքրքիր հանգամանք է առկա: Մասնավորապես, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբում այժմ ստեղծված է հանձնաժողով, որոնց անդամներին հերթով հրավիրում են դատարան: Նման քայլի պատճառն այն է, որ ցանկանում են հենց այդ պաշտոնյաներից հասկանալ, թե որքանով են Հակոբյանի հայտարարությունները պետական գաղտնիք պարունակում:
Նկատենք՝ նոյեմբերի 19-ի ասուլիսի ընթացքում գեներալ-գնդապետը պնդել էր, թե բանակը պահեստազորայիններով համալրելու փոխարեն՝ կամավորներին են ուղարկել առաջնագիծ, գնվել է սխալ զինտեխնիկա, միևնույն ժամանակ նոր իշխանություններին մեղադրել էր սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի զարգացման պլանները փոխելու, օպերատիվ օղակն ավելացնելու ու իսկական կռվողներին կրճատելու համար»։

«Жоховурд»: Содержат ли заявления Мовсеса Акопяна государственную тайну
В уголовном деле, возбужденном после скандальных заявлений бывшего начальника Генштаба ВС Мовсеса Акопяна, появились новые развития, пишет газета «Жоховурд».
Как известно 4 мая 2021 года бывшему начальнику ГШ ВС Мовсесу Акопяну было предъявлено обвинение в рамках расследуемого в Службе национальной безопасности уголовного дела. Генерал-полковник обвиняется по признакам статьи 306 Уголовного кодекса Армении – в разглашении государственной тайны. 29 июня дело с обвинительным заключением было направлено в суд
«По сведениям издания, несмотря на то, что заседания суда проходят в закрытом режиме, появились интересные обстоятельства. В частности, в Генштабе ВС Армении сейчас создана комиссия, членов которой по очереди вызывают в суд. Причина в том, что у этих должностных лиц хотят узнать, действительно ли заявления Мовсисяна ВС содержат элементы государственной тайны.
Отметим, что на пресс-конференции 19 ноября генерал-полковник утверждал, что вместо пополнения армии резервистами на передовую отправлялись добровольцы, было закуплено ненужное вооружение, в то же время он обвинил власти в пересмотре утвержденных ранее планов закупок вооружений и военной техники, в сокращении боевого звена и увеличении оперативного», - пишет газета.