Կորոնավիրուսի սահմանափակումներով պայմանավորված՝ ռեստորանային ոլորտի ընկերությունների համախառն վաճառքը մոտ 20 տոկոսով ընկել է. Վահան Քերոբյան
Ռեստորանային ոլորտի ընկերությունների համախառն վաճառքը մոտ 20 տոկոսով ընկել է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսային սահմանափակումներով պայմանավորված հանրային սննդի ոլորտում տիրող իրավիճակին:
«Կան ոլորտի ընկերություններ, որոնց մոտ շատ քիչ է ընկել՝ հաշվի առնելով հաճախորդների բազան, բայց դեպքեր կան, որ ավելի շատ է ընկել», - ասաց նա:
Նախարարը նշեց, թե ուշադիր հետևում են իրադրության զարգացմանը և եթե տեսնեն, որ վիճակը դուրս է գալիս նորմալի սահմաններից, ապա համատեղ ուժերով որևէ այլ մոտեցում կնախատեսեն։
«Այս պահին համարում ենք, որ «Օմիկրոնի» վայրագ տարածմանը զուգընթաց բավական ճիշտ է սահմանափակումը», - նշեց Քերոբյանը:
Նրա խոսքով՝ անկումը բացասական ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա, սակայն, եթե կորոնավիրուսային իրավիճակը դուրս գա վերահսկելիության սահմաններից, ապա ազդելու է ոչ միայն տնտեսության, այլև մարդկանց առողջության ու կյանքի վրա, հետևաբար, փորձում են որոշումները բալանսավորված կայացնել։
Հիշեցնենք՝ հունվարի 22-ից հանրային սննդի և հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներ, մարզասրահ, գրադարան, թանգարան, թատերահամերգային, կինոյի և այլ մշակութային գործունեություն իրականացնող կազմակերպություն մուտք գործելիս անհրաժեշտ է ներկայացնել.
կամ ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ,
կամ COVID-19 հարուցչի հակածնի հայտնաբերման արագ ախտորոշիչ թեստի 24 ժամյա վաղեմության բացասական արդյունքը հավաստող տեղեկանք,

Из-за новых ограничений валовые продажи компаний в области ресторанного бизнеса упали примерно на 20% – Ваан Керобян
27/01/2022 15:40
Валовые продажи компаний в области ресторанного бизнеса упали примерно на 20%, заявил сегодня в беседе с журналистами министр экономики Ваан Керобян, касаясь ситуации в сфере общественного питания из-за новых ограничений по коронавирусу.
«В сфере есть компании, у которых продажи упали очень мало, учитывая базу посетителей. Но есть случаи, где произошел значительный спад», - сказал Ваан Керобян.
Министр отметил, что они внимательно следим за развитием ситуации и если увидят, что ситуация выходит за пределы ноормального, то совместными силами предусмотрят какой-то другой подход.
«На данный момент мы считаем, что введение новых ограничений параллельно со стремительным распространением штамма «Омикрон» было правильным», - отметил Керобян.
По его словам, спад окажет негативное влияние на экономику, однако если коронавирусная ситуация выйдет из-под контроля, то это повлияет не только на экономику, но и на здоровье и жизнь людей. Следовательно, они пытаются принимать сбалансированные решения.
Напомним, с 22 января в Армении вступило в силу решение о необходимости предъявлять сертификат о вакцинации или отрицательный результат ПЦР-теста для доступа в объекты общепита, гостиницы, спортзалы, библиотеки, театры, музеи, кинотеатры, концертные залы и другие учреждения культуры.
При посещении общественных мест можно предъявлять также экспресс-тесты на наличие антител к COVID-19, бумажный сертификат о вакцинации или QR код вакцинации.