Սահմանային անվտանգության ապահովման և արդյունավետ ծառայության իրականացման համար պետք է գնալ արմատական լուծումների տարբերակով. Տիգրան Աբրահամյան
31/01/2022 10:38
Սահմանային անվտանգության ապահովման և արդյունավետ ծառայության իրականացման համար պետք է գնալ արմատական լուծումների տարբերակով, կարծում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ նրա՝ սահմանի պահպանության/պաշտպանության այն մոդելները, որոնք եղել են մինչև 44-օրյա պատերազմը, այս պայմաններում կա՛մ չեն աշխատելու կա՛մ գործելու են խիստ անարդյունավետ։
«Սահմանային անվտանգության ապահովման առաջնահերթ խնդիրը վրան/տնակ/քարե կացարան դիսկուրսը չէ, այլ այն, թե մարտական հերթապահության կրման, պաշտպանության անցնելիս, հակահարձակվողական կամ հարձակվողական գործողություն իրականացնելիս ինչպիսի՞ ելակետային հնարավորություն ունես, ինչպե՞ս ես ապահովում մարտական հենակետի մարտի ընթացքը՝ հետախուզությունից, ենթակառուցվածքներից մինչև թիկունքային ապահովում, անվտանգ տեղաշարժեր և այլն։
Մոդելային, գաղափարական առումով այսօրվա ընտրված ճանապարհը սխալ է, իսկ փոփոխություններն իներցիոն», - Facebook-յան իր էջում գրել է Աբրահամյանը:

Для обеспечения безопасности на границе и эффективной службы нужны коренные изменения – Тигран Абрамян
31/01/2022 11:29
Для обеспечения безопасности на границе и эффективной службы нужно идти по пути коренных изменений, считает депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, те модели охраны/защиты границы, которые были до 44-дневной войны, в нынешних условиях либо не будут работать, либо будут работать крайне неэффективно.
«Первоочередной задачей обеспечения безопасности на границе является не дискурс палатка/домик/ каменное жилище, а то, во время несения боевой службы, перехода к защите, контрнаступления или наступления, какую исходную возможность имеешь, как обеспечиваешь ход боевых действий опорного пункта – от разведки, инфраструктур и до тылового обеспечения, безопасного передвижения и т. д.
В модельном, идеологическом плане выбранный сегодня путь – неверный, а изменения – инерционные», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.