Արցախի նախագահը ծանոթացել է օկուպացված Ակնաղբյուրի բնակիչների  համար կառուցվող նոր բնակավայրի շինաշխատանքներին
04/02/2022 14:59
Արցախի նախագահը ծանոթացել է օկուպացված Ակնաղբյուրի բնակիչների համար կառուցվող նոր բնակավայրի շինաշխատանքներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Ասկերանի շրջանի Քռասնի համայնքի վարչական տարածք, որտեղ համանուն շրջանի՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Ակնաղբյուր համայնքի բնակիչների համար նոր բնակավայր է կառուցվում:
Երկրի ղեկավարը հետևել է անցած տարվա նոյեմբերից մեկնարկած շինաշխատանքների ընթացքին։ Այստեղ, ըստ նախագծի, նախատեսվում է կառուցել 12 բնակելի շենք՝ 216 բնակարաններով: Արայիկ Հարությունյանը մի շարք հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին, ընդգծել բնակիչների համար գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորությունների ստեղծման կարևորությունը:
Ծրագիրն իրականացվում է պետական միջոցներով՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պատվերով:
Բնակավայրը կունենա խաղահրապարակներ և բնակիչների կենսաապահովման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ: Այն նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2023թ.-ի սկզբին:

Президент Арцаха ознакомился с ходом строительства нового населенного пункта для жителей оккупированного Акнахпюра
04/02/2022 17:31
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня посетил административную территорию общины Красни Аскеранского района, где строится новый поселок для жителей оккупированного Азербайджаном села Акнахпюр, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства понаблюдал за ходом строительных работ, начавшихся в ноябре прошлого года. По проекту здесь планируется построить 12 жилых домов с 216 квартирами. Араик Арутюнян дал ряд поручений ответственным лицам, подчеркнув при этом важность создания для жителей возможности заниматься сельским хозяйством.
Проект осуществляется за счет государственных средств по заказу Министерства территориального управления и инфраструктур.
В поселке, который планируется сдать в эксплуатацию в начале 2023 года, будут детские площадки и необходимая для проживания инфраструктура.