Մարդիկ այսօր փակված են իրենց ճշտի համար, իրենց չընկրկելու, ծնկի չիջնելու պատճառով. Լևոն Քոչարյան
Այսօրվա դատից մեծ սպասելիք չունեմ, իսկ այստեղ գալ, մասնակցելը պետք է: Մարդիկ այսօր փակված են իրենց ճշտի համար, իրենց չընկրկելու, ծնկի չիջնելու պատճառով: Պինդ տղերք են ու չեն վախեցել, չեն կզել: Իրենք էլ պետք է զգան, որ մենակ չեն, մարդիկ կան, որ իրենց մեջքին են, գնահատում են իրենց կեցվածքը, իրենց խիզախությունը: Այս առումով եմ ես նաև կարևոր համարում գալը, Վերաքննիչի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Լևոն Քոչարյանը, գրում է «Հրապարակ»-ը։
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդությունը մերժելու որոշման դեմ փաստաբանների բողոքի քննությունը։ Դատարանի բակում բողոքի ակցիա է մեկնարկել, քաղաքացիները եկել են աջակցություն հայտնելու Առուշանյանին։
«Մեր այն քաղաքացիները, որոնք միգուցե անտարբեր են այս պրոցեսների նկատմամբ, բավականաչափ խորությամբ չեն գիտակցում, թե ինչ վտանգներ է այս ամենն իր մեջ պարունակում, երևի իրենք էլ այս ամենին ուշադրություն դարձնեն ու չհանդուրժեն այս լկտիությունը: Ուղղակի բոլոր չափերն ու սահմաններն անցել են։ Մի խոսքով՝ ընդհանուր դատարանից սպասելիքն արդարադատությունն է, բայց ասել, որ դրա հույսը կա և կոնկրետ այս դատավորից՝ չէ, որովհետև վերջին տարիների մեր դաժան փորձը ցույց է տվել, թե որ դատավորներն են, որ ունեն խիզախություն իրենց գործն անելու, արդարադատություն իրականացնելու, և ովքեր են, որ ենթարկվում են իշխանություններից ճնշումներին, ցանկություններին», - ասել է Քոչարյանը։

Люди арестованы за правду, за то, что не отступают, не становятся на колени – Левон Кочарян
У меня нет ожиданий от сегодняшнего суда, но нужно приходить, участвовать. Люди сегодня арестованы за правду, за то, что не отступают, не становятся на колени. Это крепкие парни, они не испугались, не прогнулись. Они должны почувствовать, что не одни, есть люди, которые рядом с ними, ценят их позицию и мужество. Именно поэтому я считаю важным находиться здесь, заявил журналистам во дворе Апелляционного суда сын второго президента Армении Роберта Кочаряна Левон Кочарян, передает «Грапарак».
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Рубика Мхитаряна началось рассмотрение жалобы адвокатов на решение суда об отклонении ходатайства о замене меры пресечения в отношении мэра Гориса Аруша Арушаняна и его освобождение под залог. Во дворе суда проходит акция протеста, граждане собрались здесь в знак поддержки Арушаняна.
«Те наши граждане, которые, возможно, безразличны к этим процессам, недостаточно глубоко осознают, какие угрозы это содержит в себе. Наверное, они обратят внимание на это и не потерпят эту наглость. Перешли просто все границы. Одним словом, мы ждем от суда справедливости, но нельзя сказать, что связываем надежду с этим судьей, поскольку наш горький опыт в последние годы показал, кто из судей обладает смелостью осуществить правосудие и кто из них подчиняется давлению и желаниям властей», - сказал Левон Кочарян.