Առաջարկը, որը անում ենք, այնպես չէ, որ 100 տոկսով կոմֆորտ է Հայաստանի համար կամ դիսկոմֆորտ է Ադրբեջանի համար. Փաշինյանը մանրամասնեց հայելային հետքաշման գաղափարը (Տեսանյութ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մանրամասնեց, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին զորքերի հայելային հետքաշման գաղափարը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարության մեջ, որը ստորագրված է ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի ու ՀՀ վարչապետի կողմից, արձանագրված է, որ կողմեը պայմանավորվել են քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության կայունության ու բարձրացման ուղղությամբ ու գործը տանել դեպի դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի հանձնաժողովի ձևավորում:
«Մենք գրել ու ստորագրել ենք, որ նախ պետք է քայլեր ձեռնարկենք անվտանգության ու կայունության ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին, որից հետո գործը տանենք դեպի դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի հանձնաժողով: Մենք պետք է տեր կանգնենք մեր իսկ պայմանավորվածությանը, մենք առաջարկ ենք արել, մեր պատկերացումը հետևյալն է՝ Զինված ուժերը պետք է հայելային հետ քաշվեն. ի՞նչ է նշանակում հայելային հետքաշում, նշանակում է, որ հայ-արդբեջանական սահմանագծից հավասար հեռավորության վրա պետք է հետ քաշվեն, որից հետո սահմանի պահպանությունը պետք է հանձնվի սահմանափակ թվով սահմանապահ ծառայության ծառայողների ու արդյունքում պետք է տեղի ունենա միջազգային մոնիթորինգ՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու իմաստով», - հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա ասաց, թե Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև գոյություն ունի պետական սահման, քանի որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դեռևս Խորհրդային ժամանակներում գոյություն է ունեցել սահման, որը դելիմիտացիայի է ենթարկվել, իսկ 1991 թվականի «Անկախ պետություների համագործակցության կազմակերպություն ստեղծելու մասին» համաձայնագրով, որը վավերացվել է և Հայաստանի, և Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից, այդ սահմանները ճանաչվել են, հետևաբար, Հայաստանը կարծում է, որ այս պայմանավորվածությունները պետք է իրագործվեն այս տրամաբանությամբ:
«Մենք պատրաստ ենք լսել նաև այլ առաջարկներ, այլ պատկերացումներ, ու մեր խնդիրն է, որ և միջազգային հանրությունը, և հայ հանրությունը տեղեկանա, թե ինչի մասին է խոսքը, որովհետև այս թեմայով, ցավոք սրտի, կան բազմաթիվ անհիմն շահարկումներ այն մասին, որ գյուղերը անպաշտպան են մնալու և այլն. չկա այդպիսի բան, բնականաբար, առաջարկների փաթեթում ամեն ինչ հաշվի է առնված, բայց նաև պետք է խոստովանել մի բան, որ այդ առաջարկը, որը մենք անում ենք, ինքը այնպես չէ, որ լիարժեք, 100 տոկսով կոմֆորտ է Հայաստանի համար կամ դիսկոմֆորտ է Ադրբեջանի համար. կա սահմանային գիծ ու կարծում ենք, որ այդ սահմանային գծով պետք է հետքաշում տեղի ունենա, ընդ որում, արձանագրելով, որ սա չի կանխորոշում հետագա դեմարկացիայի արդյունքները, այլ դա պետք է լինի համապատասխան բանակցությունների առարկա», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա նշեց, այս առաջարկները հիմնված են լեգիտիմ ու օրինական արձանագրումների վրա:
«Կարծում եմ, որ այս իրավիճակի ոչ ճիշտ մեկնաբանությունը որոշ ուժեր կարող են օգտագործել սահմանին նոր էսկալացիաներ հրահրելու համար», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Между Арменией и Азербайджаном существует граница и зеркальный отвод войск должен быть осуществлен с учетом этой границы – Никол Пашинян
09/02/2022 18:01
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уточнил сегодня в парламенте, что представляет собой идея зеркального отвода войск на армяно-азербайджанской границе.
Премьер напомнил, что 26 ноября 2021 года в Сочи премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана было принято и подписано трехстороннее заявление, где указывается, что сторона договорились предпринять меры по повышению уровня безопасности и стабильности на границе и вести дело к созданию двусторонней комиссии по делимитации и демаркации.
«Мы написали и подписали, что прежде всего должны предпринять шаги в направлении безопасности и стабильности на армяно-азербайджанской границе, после чего вести дело к созданию комиссии по делимитации и демаркации. Мы должны выполнить эту договоренность, мы предложили зеркальный отвод войск. Это означает, что в равной удаленности от приграничной линии войска Армении и Азербайджана должны быть отведены, после чего должны быть размещены пограничники и должен действовать международный мониторинг для реализации договоренностей», - заявил Пашинян.
Он отметил, что между Арменией и Азербайджаном существует граница, поскольку еще  в советское время была граница, которая была делимитирована, а соглашением о создании СНГ, эти границы были признаны и ратифицированы в парламентах Армении и Азербайджана. Армения считает, что договоренности должны быть реализованы именно в этой логике.
«Мы готовы выслушать также другие предложения, другие представления, и наша задача, чтобы международное сообщество, армянское общество знало, о чем идет речь, потому что по этой теме, к сожалению, есть многочисленные безосновательные спекуляции о том, что села останутся без защиты и т.д.  Ничего подобного нет, естественно, в пакете предложений все учтено, но нужно также признаться, что предложение, которое мы делаем, не является на 100% комфортным для Армении или дискомфортным для Азербайджана. Есть линия границы и мы считаем, что отвод должен быть осуществлен по линии этой границы, причем с констатацией, что это не предопределяет результаты дальнейшей демаркации армяно-азербайджанской границы, а должно быть предметом дальнейших переговоров», - сказал премьер Армении.
Он отметил, что предложения основаны на легитимной и законной базе.
«Считаю, что неправильный комментарий этой ситуации некоторые силы могут использовать для провоцирования новой эскалации на границе», - подчеркнул Пашинян.