Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ և բաց սահման ունենալը մի բան է, հաշտության գնալը՝ բոլորովին այլ բան․ թուրքագետ
11/02/2022 18:42
«Հայաստան-Թուրքիա. հաշտեցում «Բայրաքթարների» տակ» թեմայով քննարկմանը թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը նշեց, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ իշխանությունները մեծ սխալ են թույլ տալիս։
«Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների երկու կոմպոնենտ կա․ մեկը՝ սահմանների բացումն ու դիվանագիտական հարաբերություններ ունենալը, մյուսը՝ հաշտության գնալը․ հաշտություն, որը վերաբերում է տարատեսակ լուրջ խնդիրների՝ Հայոց ցեղասպանություն, պատմական տարբեր խնդիրներ, Արցախի խնդիր, փոխադարձ թշնամանք և այլն։ Այս երկու կոմպոնենտները պետք է առանձնացնել, բայց այսօրվա իշխանական քարոզն այնպիսին է, որ այս երկուսը միացվում են իրար․ Հայաստան-Թուրքիա սահմանը բացենք, դրա դիմաց ցեղասպանության հարցը, Արցախի հարցը, Կարսի պայմանագրր հարցը, ամեն ինչը շատ արագ լուծենք, վերջացնենք»,- ասաց նա։
Թուրքագետն ընդգծեց՝ դա օրինաչափորեն էլ հնարավոր չէ․ երկու պետությունների և երկու հասարակությունների միջև կան խորքային, դարավոր կարծրատիպեր, մոտեցումներ։ Առաջին քայլը, ըստ Ռուբեն Մելքոնյանի, իր նշած երկու բաղադրիչներն իրարից առանձնացնելը պետք է լինի․ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ ունենալն ու բաց սահման ունենալը մի բան է, հաշտության գնալը՝ բոլորովին այլ բան։
«Մենք դրա օրինակն ունենք՝ մեր բարեկամ Հունաստանի միջոցով։ Հունաստանի և Թուրքիայի միջև կան համանման խնդիրներ՝ հույների ցեղասպանության հարց, տարածքային հարց, Կիպրոսի հարց, բայց Հունաստանի և Թուրքիայի միջև կան բաց սահմաններ, դիվանագիտական հարաբերություններ, նրանք ՆԱՏՕ-ում գործընկերներ են, բայց որևէ հույն, որևէ հունական իշխանություն երբեք չի գնացել այն քայլին, որ իր հասարակությանն ասի՝ գիտե՞ք, այդ «ոչմիթիզականությունը» ռաբիսություն է, Ստամբուլին Կոստանդնուպոլիս ասելը ռաբիսություն է, պատմական հունական տարածքներից հրաժարվելը, թեկուզ գաղափարական իմաստով, լավ բան է, չհրաժարվելը՝ հետամնացություն։ Այսինքն, հունական օրինակը մեզ համար կարող է լինել դասական օրինակ, թե ինչպես կարելի է Թուրքիայի հետ ունենալ հարաբերություններ՝ չհրաժարվելով արժանապատվությունից»,- ընդգծեց Մելքոնյանը։

Рубен Мелконян: Одно дело – установление дипломатических отношений и открытие границ с Турцией, и совершенно иное – примирение с Турцией
11/02/2022 19:27
Власти Армении допускают большую ошибку в процессе урегулирования отношений с Турцией, заявил сегодня тюрколог Рубен Мелконян на обсуждении по теме «Армения – Турция: примирение под Байрактарами».
«Есть два компонента в отношениях Армения – Турция: один – открытие границ и установление дипломатических отношений, другой – процесс примирения, который касается различных серьезных проблем: Геноцида армян, различных исторических проблем, взаимной вражды и т.д. Эти два компонента должны быть отделены, однако сегодняшняя власть проводит пропаганду, которая связывает эти два компонента. Откроем границы Армения – Турция и быстро решим вопрос геноцида, вопрос Арцаха, Карского договора», - сказал тюрколог.
Тюрколог подчеркнул, что это закономерно невозможно, поскольку между двумя государствами и двумя обществами существуют глубинные, вековые проблемы, укоренившиеся стереотипы, подходы. Первым шагом, по мнению Рубена Мелконяна, должно быть разделение этих двух компонентов: одно дело – установление отношений между Арменией и Турцией и открытие границ с Турцией, и совершенно другое – примирение с Турцией.
«У нас есть такой пример, это дружественная Греция. Между Турцией и Грецией есть аналогичные проблемы – вопрос геноцида греков, территориальный вопрос, Кипрский конфликт, но границы между Грецией и Турцией открыты, есть дипломатические отношения, они партнеры по НАТО. При этом какой-либо грек, греческое правительство никогда не шло на такой шаг, чтобы сказать своему обществу – нужно отказаться от достоинства, не называть Стамбул Константинополем, отказаться от исторических греческих территорий, хотя в идеологическом плане это хорошо, а не отказываться – отсталость. То есть пример Греции должен стать для нас классическим примером того, какие отношения можно иметь с Турцией, не отказываясь от достоинства», - заявил Рубен Меликян.