Ադրբեջանի  և Թուրքիայի միջև կնքված «Շուշիի հռչակագիրը» ծայրահեղ վտանգավոր է Հայաստանի համար. քաղաքագետ
15/02/2022 18:37
Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև կնքված «Շուշիի հռչակագիրը» ծայրահեղ վտանգավոր է Հայաստանի համար. քաղաքագետ
Ադրբեջանի  և Թուրքիայի միջև կնքված «Շուշիի հռչակագիրը» ծայրահեղ վտանգավոր է Հայաստանի համար, որովհետև գործնականում ցանկացած ռազմական գործողության վերսկսման պարագայում Թուրքիան, ըստ այդ համաձայնագրի, իրավունք և պարտավորություն է ունենալու քայլեր ձեռնարկելու Հայաստանի դեմ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Քանանյանը։
««Շուշիի հռչակագիրն» ամրագրում է պատերազմից հետո նոր աշխարհաքաղաքական իրողությունը, որը Թուրքիայի առջև լայնորեն բացում է դեպի տարածաշրջան տանող աշխարհաքաղաքական հնարավորությունները։ Այնինչ մինչև 2020 թվականի պատերազմը գոնե միամտաբար կարծում էինք, որ մեր տարածաշրջանը Ռուսաստանի  աշխարհաքաղաքական ազդեցության գոտի է, և Թուրքիան ռազմական մուտք չունի դեպի Հարավային Կովկաս»,- ասաց քաղաքագետը։
Անդրադառնալով հայկական կողմի՝ հռչակագրին ընդամենը մեկ անգամ ԱԳՆ-ի մակարդակով արձագանքելու փաստին՝ Ալեքսանդր Քանանյանը նշեց՝ հայկական կողմ, որպես այդպիսին, առհասարակ գոյություն չունի։
«Նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիան ստորագրելուց հետո Հայաստանն իր պատմության մեջ հերթական անգամ վերածվել է օտար տերությունների կողմից բզկտվող իրավազուրկ առարկայի։ ՀՀ ներկայիս իշխանությունը հռչակել է խաղաղության դարաշրջան, որտեղ Հայաստանի պաշտպանության բանաձևը պետք է լինի լևոնտերպետրոսյանական բանաձևը՝ «Մեր պաշտպանվածությունը մեր անպաշտպանվածության մեջ է»։
Իհարկե, «խաղաղաղության դարաշրջանը» կավարտվի Հայաստանի վերացմամբ և Հայոց պետականության անկմամբ, եթե վայրկյան առաջ արմատական քայլեր չձեռնարկվեն»,- ասաց քաղաքագետը։

Заключенная между Азербайджаном и Турцией «Шушинская декларация» крайне опасна для Армении – политолог
15/02/2022 19:14
Заключенная между Азербайджаном и Турцией «Шушинская декларация» крайне опасна для Армении, поскольку согласно этому договору, Турция имеет право и обязана предпринять шаги против Армении в случае возобновления любого военного действия, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Александр Кананян.
«Шушинская декларация закрепляет после войны новую геополитическую реальность, которая широко открывает перед Турцией геополитические возможности в регионе. Между тем, до войны 2020 года мы, по крайней мере, наивно полагали, что наш регион является зоной геополитического влияния России, и у Турции нет военного доступа к Южному Кавказу», - сказал политолог.
Касаясь того факта, что армянская сторона отреагировала на Шушинскую декларацию только один раз, в частности на уровне МИД Армении, Александр Кананян отметил, что армянская сторона как таковая, вообще не существует.
«После подписания капитуляции 9 ноября, Армения в очередной раз за свою историю превратилась в лишенный прав предмет, раздираемый другими государствами. Нынешняя власть Армении провозгласила эпоху мира, в которой формулой защиты Армении должна быть тер-петросяновская формула «Наша защита – в нашей беззащитности».
Конечно, «эпоха мира» закончится уничтожением Армении и падением Армянской государственности, если как можно скорее не будут предприняты радикальные шаги», - сказал политолог.