Հայտարարվեց Հյուսիս-հարավի Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթը. Փաշինյանը հույս ունի՝ երկաթուղու շուրջ պայմանավորվածությունները կարձանագրվեն փաստաթղթով
17/02/2022 11:23
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հայտարարվել է Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթը:
Նա նշեց, որ այս նախագիծը ռազմավարական մեծ նշանակություն ունի:
Առաջին փուլում հրավիրվելու են այն կազմակերպությունները, որոնք կարող են ու հայտ են ներկայացնում՝ ճանապարհի շինարարությունը իրականացնելու. նախագծի արժեքը մի քանի հարյուր միլիոն դոլար է:
«Այս մասշտաբի ներդրումային ծրագիր Հայաստանի անկախության պատմության մեջ չի իրականացվել ու ես ուզում եմ ասել, որ վերջին շրջանի մեր քննարկումների արդյունքում Հյուսիս-հարավ նախագիծը մենք վերաձևակերպել ենք ու դարձրել Հյուսիս-հարավ-արևելք-արևմուտք նախագիծ ու հույս ունենք, որ մեծ տեմպերով այս նախագիծը կիրականացնենք», - հայտարարեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ ճանապարհի ճյուղերից մեկը կկապի Հայաստանը Իրանին, մյուսը՝ Ադրբեջան-Հայաստան ու հետագայում դեպի Թուրքիա-Նախիջևան-Թուրքիա:
Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ մինչև տարվա վերջ կոնկրետ շինարարական ընկերություն կլինի, որը կիրականացնի աշխատանքը:
«Մենք հիմա կոնկրետ աշխատանքներ ենք իրականացնում Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու հայկական հատվածի կառուցման համար, հույս ունենք՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կարձանագրվեն փաստաթղթի տեսքով ու դե յուրե գործընթացը ամբողջ թափով կծավալվի», - նշեց վարչապետը:
Նա ասաց, որ ճանապարհի նախաորակավորման փուլը տևելու է 70 օր:
Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն էլ ասաց, թե Հյուսիս-հարավ ամբողջ ճանապարհը մոտ 560 կիլոմետր է ու այս 60 կիլոմետրն ամենաառանցքային հատվածներից մեկն է:
«Սիսիանից դեպի Քաջարան գործող ճանապարհը միջինում ունի մոտ 50 կմ/ժամ արագություն, իսկ այս ճանապարհի կառուցմամբ կունենանք 100կմ/ժամ արագությամբ ճանապարհ, որը շուրջ երկու ժամով կկրճատի այդ հատվածների միջև հեռավորությունը, լինելու է անվտանգ ճանապարհ, վեց տարի ժամկետ է նշվում ծրագրի իրականացման համար», - ասաց Սանոսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ կան 12 կիլոմետրից ավելի թունելային հատվածներ, որոնցից միայն մեկը 8,6 կմ երկարություն կունենա:
«Ամեն ինչ կանենք, որ միջազգային խոշոր ընկերությունները լուրջ հետաքրքրվածություն ունենան ու տարվա վերջ ունենանք շինարար», - ասաց Գնել Սանոսյանը:

Объявлен квалификационный этап конкурса на строительство участка Сисиан-Каджаран трассы «Север-Юг»: Пашинян надеется, что договоренности вокруг железной дороги будут зафиксированы в виде документа
17/02/2022 12:32
Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что объявлен квалификационный этап конкурса на строительство участка Сисиан-Каджаран трассы «Север-Юг».
Он отметил, что этот проект имеет большое стратегическое значение.
На первом этапе будут приглашены те организации, которые могут подать заявку на строительство дороги. Стоимость проекта составляет несколько сот миллионов долларов.
«В истории независимой Армении не осуществлялось инвестиционной программы такого масштаба и хочу сказать, что в результате наших обсуждений за последний период мы переформулировали проект Север-Юг и сделали его проектом Север-Юг-Восток-Запад.
Надеемся, что этот проект будет реализован быстрыми темпами», - заявил премьер.
Он отметил, что одна из веток трассы соединит Армению с Ираном, а другая – Азербайджан с Арменией и в дальнейшем, Турцию с Нахичеваном.
Пашинян выразил надежду, что до конца года будет конкретная строительная компания, которая выполнит эту работу.
«Сейчас мы проводим конкретные работы для строительства армянского участка железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз. Надеемся, что достигнутые договоренности будут зафиксированы в виде документа и де-юре процесс развернется со всем размахом», - отметил премьер.
Он отметил, что предквалификационный отбор продлится 70 дней.
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян заявил, что общая протяженность трассы «Север-Юг» составляет  около 560 километров и эти 60 километров – самые важные.
По словам министра, более 12 километров трассы – это тоннели, длина только одного из них составляет 8,6 километров.
«Мы сделаем все, чтобы крупные международные компании проявили заинтересованность и в конце года у нас был строитель», - сказал Гнел Саносян.