Ընդդիմադիրների դեմ հարուցված քրգործերը խորացնում են այն մտահոգությունը, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանում այնքան էլ հաստատուն հիմքերի վրա չէ դրված. Freedom House
24/02/2022 13:28
Հայաստանը հետխորհրդային տարածքի չորս պետություններից մեկն է՝ Ուկրաինայի, Վրաստանի և Մոլդովայի հետ մեկտեղ, որ դասվում է մասամբ ազատ պետությունների շարքին, այս մասին նշված է «Freedom House»-ի հրապարակած տարեկան զեկույցում։
«Հայաստանը, դեռ գտնվելով 2020-ին Ադրբեջանի հետ տեղի ունեցած պատերազմին հաջորդած անկայուն իրավիճակում, հաստատեց ընտրական նոր օրենսգիրքը, որով բարելավվելու են ընտրությունների թափանցիկությունն ու արդարությունը», - նշում են զեկույցի հեղինակները։
Ընդգծելով նաև, որ անցած տարի կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները «որոշակիորեն կայունացրեցին քաղաքական համակարգը»` Freedom House-ի վերլուծաբանները նկատում են, որ 2021-ի երկրորդ կեսին տեղի ընդդիմադիր գործիչների դեմ հարուցված քրեական գործերը «խորացնում են այն մտահոգությունը, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանում այնքան էլ հաստատուն հիմքերի վրա չէ դրված»։
Վրաստանը, որը, Freedom House-ի գնահատմամբ, Եվրասիայում ժողովրդավարացման մակարդակով առաջատարներից մեկն է, 2021-ին մի շարք խնդիրների է բախվել։ Խոսքն ընդդիմության ակտիվիստների, լրագրողների և ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների դեմ ձեռնարկված բռնարարքների և ահաբեկման դեպքերի աճի մասին է։
Ադրբեջանը, ինչպես նախորդ տարիներին, 2022 թվակաին ևս ճանաչվել է ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև աշխարհի ամենաանազատ երկրներից մեկը։
«Ադրբեջանն աշխարհի 16 ամենից ոչ ազատ պետությունների թվում է՝ քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների ոլորտներում արձանագրած իր վատ ցուցանիշներով զիջելով միայն Չինաստանին, Լիբիային, Մյանմային (նախկին Բիրմա) և Եմենին», - նշել են Freedom House-ի փորձագետները։

Freedom House включил Армению в число частично свободных стран
Уголовные дела против оппозиционеров усугубляют обеспокоенность, что демократия в Армении основана не на столь прочной основе
Армения – одна из четырех стран постсоветского пространства, наряду с Украиной, Грузией и Молдовой, которая входит в число частично свободных государств, говорится в опубликованном «Freedom House» годовом докладе.
«Армения, все еще находящаяся в нестабильном состоянии после войны с Азербайджаном в 2020 году, утвердила новый Избирательный кодекс, который способствует повышению прозрачности и справедливости выборов», - отмечают авторы доклада.
Подчеркнув также, что внеочередные парламентские выборы в прошлом году «в некоторой степени стабилизировали политическую систему», аналитики «Freedom House» отмечают, что уголовные дела, возбужденные против местных оппозиционеров во второй половине 2021 года, «усугубляют обеспокоенность по поводу того, что демократия в Армении зиждется не на столь прочной основе».
Грузия, которая, по оценке «Freedom House», является одним из лидеров по уровню демократизации в Евразии, в 2021 году также столкнулась с рядом проблем. Речь идет о росте случаев террора и насилия, предпринятых против активистов оппозиции, журналистов, и представителей ЛГБТ-сообщества.
Азербайджан, как в предыдущие годы, так и в 2022 году признан одной из самых несвободных стран не только в регионе, но и в мире.
«Азербайджан входит в число 16 самых несвободных стран мира, уступая зафиксированными в сфере политических прав и гражданских свобод плохими показателями только Китаю, Ливии, Мьянме и Йемену», - отметили эксперты «Freedom House».