ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 20,6 տոկոսով՝ կազմելով 2,7 միլիարդ դոլար. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
25/02/2022 10:23
ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2021 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, աճել է 20,6%-ով և կազմել 2,7 մլրդ դոլար, այս մասին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2020 թվականին փոխադարձ առևտրի նվազման ֆոնին այնպիսի արտաքին գործոնների, ինչպիսիք են համաշխարհային առևտրի և արդյունաբերական արտադրության աճի տեմպերի դանդաղումը, Հայաստանի տնտեսությունն ապահովեց ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխադարձ առևտրի ծավալների զգալի աճ։ Առևտրաշրջանառությունը 2021 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, աճել է 20,6%-ով և կազմել 2,7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման մատակարարումների ծավալը նույն ժամանակահատվածում աճել է 25,2%-ով», - ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ փոխադարձ առևտրում արտահանման աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան հայկական արտադրանքի երրորդ երկրներ արտահանման աճի տեմպերը. արտահանման աճին զուգահեռ աճել են նաև Միության երկրներից Հայաստան ներմուծման ցուցանիշները։

Пашинян: Товарооборот Армении со странами ЕАЭС увеличился на 20,6 %, составив $2,7 млрд
Товарооборот Армении со странами ЕАЭС за 2021 год по сравнению с предыдущим годом увеличился на 20,6 % и составил $2,7 млрд. Об этом заявил премьер Армении Никол Пашинян на заседании Евразийского межправительственного совета.
«На фоне снижения взаимной торговли в 2020 году, обусловленного такими внешними факторами, как замедление темпа роста мировой торговли и промышленного производства, экономика Армении обеспечила значительный рост объема взаимной торговли со странами ЕАЭС. Товарооборот за 2021 год по сравнению с предыдущим годом увеличился на 20,6 % и составил 2,7 млрд долларов США. Объемы экспортных поставок из Армении в страны ЕАЭС за тот же период увеличились на 25,2%», - сказал Пашинян.
По его словам, показатель роста экспорта во взаимной торговле выше темпов роста экспорта армянской продукции в третьи страны, наряду с ростом объемов экспорта увеличились также показатели импорта из стран Союза в Армению.