Երբ պոպուլիստն օգտագործում է «թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» ձևակերպումը, ուրեմն պատրաստվում է զոհել բոլորին՝ բացի իրենից. Անդրանիկ Թևանյան
26/02/2022 14:22
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը «Հեղափոխական բացատրական բառարան» վերտառությամբ գրառում է կատարել:
«1. Երբ պոպուլիստ հեղափոխականը հայտարարում է, որ ինքը ժողովրդի ծառան» է, ուրեմն ինքը ծառայեցնելու է ժողովրդին։
2. Երբ նույն կերպարը հայտարարում է, որ ինքը պատրաստ է զոհվել հանուն հայրենիքի, ուրեմն ինքը զոհելու է հայրենիքն ու մյուսներին, իսկ ինքը թաքնվելու է բունկերում։
3. Երբ պոպուլիստն օգտագործում է «թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» ձևակերպումը, ուրեմն պատրաստվում է զոհել բոլորին՝ բացի իրենից։
4. Երբ հեղափոխական պոպուլիստն իշխանության է գալիս հակակոռուպցիոն լոզունգներով և անիծում պադավատապետությունը, ուրեմն սպասվում է աննախադեպ թալան ու գռեհիկ պադավատապետություն։
5․ Երբ «ռազմահայրենասեր» դարձած պոպուլիստը գոռում է «Էս ինչը էն ինչ է, և վե՛րջ», ուրեմն ինքն «էս ինչն» ուրանալու է ու հանձնի թշնամուն, իսկ «էն ինչը» հանելու է աճուրդի՝ հանուն սեփական աթոռի», - նշել է պատգամավորը:

Когда популист использует формулировку «пусть не потребуется ни одной жертвы, кроме меня», значит, готовится пожертвовать всеми, кроме себя – Андраник Теванян
26/02/2022 15:19
Депутат парламента от фракции «Армения» Андраник Теванян опубликовал на своей странице в Facebook запись под заглавием «Революционный толковый словарь».
«1. Когда революционер-популист заявляет, что он – слуга народа, это означает, что он поставит народ себе на службу.
2. Когда тот же человек заявляет, что готов умереть во имя Родины, это означает, что он пожертвует Родиной и остальными, а сам спрячется в бункере.
3. Когда популист использует формулировку «пусть не потребуется ни одной жертвы, кроме меня», это означает, что он готовится пожертвовать всеми, кроме себя.
4. Когда революционер-популист приходит к власти с антикоррупционными лозунгами и проклинает «казнокрадство», это означает, что ожидается беспрецедентный грабеж и пошлая «казнократия».
5․ Когда ставший «военно-патриотичным» популист кричит «Что-то это – то-то, и точка», это означает, что он отречется от этого «что-то» и сдаст врагу, а «то-то» выставит на торги – во имя собственного кресла», - отметил депутат.