Մտահոգություն ունեմ՝ Թուրքիան Հայաստանի և Արցախի ուղղությամբ նոր սադրանքների կամ ագրեսիայի կդիմի. Կառավարման համակարգը պետք է պատրաստ լինի նոր ճգնաժամի. պատգամավոր
28/02/2022 10:20
Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են զուտ դիտորդի կարգավիճակով անտարբերություն դրսևորել մեր շուրջը խտացող անվտանգային ռիսկերի նկատմամբ, նման դիտարկում է արել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Իմ համար հետաքրքիր չէ, թե ռուս-ուկրաինական, իսկ, իրականում, ՌԴ-արևմուտք պատերազմում ով ում նկատմամբ սիմպատիա ունի։ Գլխավոր խնդիրը նրանում է, թե մեր մեծ տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը ինչ ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասի վրա, կոնկրետ Հայաստանի ու Արցախի, ինչպիսի վարքագծային փոփոխություններ կարձանագրվեն Թուրքիայում և Ադրբեջանում, ի վերջո, սցենարային ինչ զարգացումներ կարող են լինել Հայաստանի ու Արցախի սահմաններին», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է պատգամավորը։
Նա ընդգծել է՝ ակնհայտ է, որ մեր փոքր տարածաշրջանը ևս իրադարձությունների զգայուն և անկանխատեսելի փուլ է մուտք գործել, որտեղ գործընթացները կարող են սահուն անկայունության շրջան մտնել։
«Մտահոգություն ունեմ, որ Թուրքիան՝ արտաքին միջամտության կամ նույնիսկ դրա բացակայության պայմաններում, նույնիսկ անկախ Ադրբեջանի ցանկությունից, ՀՀ-ի և Արցախի ուղղությամբ նոր սադրանքների կամ ագրեսիայի կդիմի։
Ուկրաինայում ձգձգվող պատերազմը, սպառազինությունների աննախադեպ մրցավազքն ու տարածաշրջանում ահաբեկչական, ծայրահեղական խմբերի ակտիվացումն ու կենտրոնացումը էականորեն մեծացնում են Հարավային Կովկասում նկատվող անվտանգային սպառնալիքները։
Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են զուտ դիտորդի կարգավիճակով, անտարբերություն դրսևորել մեր շուրջը խտացող անվտանգային ռիսկերի նկատմամբ, իսկ սա բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծում այն արտաքին խաղացողների համար, ովքեր փորձելու են մեր տարածաշրջանում նոր լարվածության հրահրմամբ հարավից ճակատ բացել ՌԴ-ի դեմ։
Երկիրը պետք է նախապատրաստել պատրաստության համապատասխան աստիճանի, եթե նույնիսկ դա բացառապես մեզ արտաքին ճնշումներից կամ հարվածներից ապահովագրման խնդիր է լուծում։
Կառավարման համակարգը պետք է պատրաստ լինի նոր ճգնաժամի, որի դրսևորումներն արդեն ուրվագծվում են, իսկ դրանց դեմ Հայաստանի ու Արցախի դիմակայության արդյունավետությունից է կախված, թե այս փուլից ինչպիսի կորուստներով դուրս կգանք», - նշել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Власти Армении продолжают в статусе наблюдателя проявлять безразличие к сгущающимся вокруг нас рискам безопасности – Тигран Абрамян
28/02/2022 11:40
Власти Армении продолжают в статусе наблюдателя проявлять безразличие к сгущающимся вокруг нас рискам безопасности, такое мнение высказал депутат парламента Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Меня не интересует, кто и к кому питает симпатии в российско-украинской, а на самом деле в войне РФ – Запад. Главная проблема в том, какое влияние окажет создавшаяся в нашем большом регионе военно-политическая ситуация на Южный Кавказ, конкретно на Армению и Арцах, какие поведенческие изменения будут зафиксированы в Турции и Азербайджане, и наконец, какое развитие сценариев может быть на границах Армении и Арцаха», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.
Он подчеркнул, что наш маленький регион также вступил в чувствительный и непрогнозируемый этап развитий, где действия могут плавно перейти в фазу нестабильности.
«У меня есть опасения, что Турция в условиях внешнего вмешательства или даже его отсутствия, даже независимо от желания Азербайджана, предпримет новые провокации в отношении Армении и Арцаха.
Затягивающаяся война в Украине, беспрецедентная гонка вооружений, активизация и концентрация террористических, радикальных групп в регионе увеличивают угрозы безопасности на Южном Кавказе.
Власти Армении продолжают в статусе наблюдателя проявлять безразличие к сгущающимся вокруг нас рискам безопасности, а это создает благоприятную ситуацию для тех внешних игроков, которые попытаются в нашем регионе, спровоцировав новый очаг напряженности, открыть на юге фронт против РФ.
Страну нужно подготовить к новому уровню готовности, если даже это решает исключительно проблему нашего страхования от внешнего давления или ударов.
Система управления должна быть готова к новому кризису, проявления которого уже обрисовываются, и от эффективности противостояния против них Армении и Арцаха зависит, с какими потерями мы выйдем из этого этапа», - отметил Тигран Абрамян.