Հայաստանում ադրբեջանական ծագման բենզին չկա
Հայաստանի Հանրապետություն բենզին, դիզվառելիք գալիս է Ռուսաստանից, նաև՝ Իրանից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, իսկ այլ երկրի ծագման, այդ թվում, ադրբեջանական բենզին չկա, վստահեցնում է Մրցակցության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը Գեղամ Գևորգյանին խնդրեց պատասխանել հարցին՝ արդյոք բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում ունե՞նք ադրբեջանական ծագման բենզին:
«Արդյոք Հայաստանում այս շուկայում գործող կազմակերպությունները ուղղակի կամ անուղղակի կապված են ադրբեջանական կազմակերպությունների հետ և արդյոք բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում ադրբեջանական «SOCAR» ընկերության դերակատարումը կա՞, թե՞ ոչ», - հետաքրքրվեց պատգամավորը:
Գեղամ Գևորգյանը ընդգծեց՝ ինչպես հասկանում է՝ խոսակցություններն իրենց վերջին թույլ տված գործարքի մասին է, որը որևէ առնչություն չունի ոչ SOCAR-ի, ոչ ադրբեջանական որևէ այլ կազմակերպության հետ:
«Գործարքը կատարվել է վրացական «Petrocas» ընկերության միջև, որը ներկայացնում է GULF բրենդը ու ծագման երկրները հստակ են: Հայաստանում բենզին և դիզվառելիք գալիս է գերակշիռ մասը Ռուսաստանի Դանշությունից, հետո՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից, մի փոքր՝ Ռումինիայից և Բուլղարիայից: Ես, վստահաբար, ասում եմ, որ Հայաստանում այլ երկրի ծագման որևէ բենզին չկա. սահմանի վրա հսկողություն տեղի է ունենում ԵԱՏՄ ռեժիմով, սակայն դա չի խանգարում, որ մենք  ևս բովանդակային վերահսկողություն իրականացնենք տեղում», - հայտարարեց Գեղամ Գևորգյանը:

В Армении нет бензина азербайджанского происхождения
Бензин и дизельное топливо поступают в Армению из России, а также Ирана, Румынии и Болгарии, бензина из другой страны, в том числе Азербайджана в стране нет, заявил сегодня председатель Государственной Комиссии по защите экономической конкуренции Гегам Геворкян.
Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян попросил Гегама Геворкяна ответить на вопрос, есть ли на рынке бензина и дизельного топлива в Армении есть бензин азербайджанского происхождения.
«Действительно ли действующие на этом рынке Армении организации напрямую или косвенно связаны с азербайджанскими организациями, действительно ли можно говорить о роли азербайджанской компании «SOCAR» на рынке бензина и дизтоплива?» - спросил депутат.
Гегам Геворкян подчеркнул, что как понимает, эти разговоры – о последней разрешенной ими сделке, которая не имеет никакого отношения ни к «SOCAR», ни к другой азербайджанской компании.
«Сделка была заключена с грузинской компанией «Petrocas» под брендом Gulf. Страны происхождения известны. Преимущественная часть бензина и дизельного топлива поступает в Армению из России, Ирана, небольшая часть – из Румынии и Болгарии. Я с уверенностью говорю, что в Армении нет никакого бензина другого происхождения: на границе осуществляется контроль по режиму ЕАЭС, мы также проводим контроль на местах», - заявил Геворк Геворкян.