Վահագն Խաչատուրյանն անհանգստություն ունի, որ պետությունը չշարունակի միջամտել քաղաքացիների կյանքին, ինչպես անում էր համաճարակի օրերին
03/03/2022 11:22
ՀՀ նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանը վստահեցնում է՝ անգործության չի մատնվելու, ընդհակառակը, շատ բուռն ստեղծագործ աշխատանք է ունենալու:
«Անելիքները շատ են, քաղաքական գործունեությունը նշանակում է միշտ ունենալ հակառակորդներ ու եթե չեն լինում, զարգացում ուղղակի չի լինելու», - Ազգային ժողովում հայտարարեց նա:
Ըստ Խաչատուրյանի՝ ինքը չի խոսում օրենքի լավի ու վատի մասին, ինքը պարզապես կատարում է այդ օրենքը, իսկ եթե օրենքի լավի կամ վատի հետ կապված խնդիր կա, փորձում են փոխել դա:
Նախագահի թեկնածուն շեշտեց՝ պարտավոր են բոլորի համար ապահովել հավասար պայմաններ. որևէ մեկը չպետք է սահմանափակվի, իհարկե, հաշվի առնելով օրենսդրությունն ու մյուս նորմերը:
«Կովիդի գնահատականները դեռևս պետք է տրվեն, երկու գնահատականի մասին եմ խոսում, առաջին անգամ էր աշխարհում, երբ պետությունը սահմանափակումներ սահմանեց տնտեսական կյանքի նկատմամբ, երկրորդ՝ պետությունը իր լիազորությունները մարդկանց տնտեսական, հասարակական կյանքում միանգամից մեծացրեց, իմ անհանգստությունը այն է, որ սա գայթակղիչ չլինի ու չշարունակվի, այսինքն՝ երբ չկա համաճարակային վտանգ, պետությունը նորից կարողանա ազատվի այն բոլոր լրացուցիչ գործառույթներից, որ իրեն էր վերագրել, թեկուզ, այսօրվա դիմակները հանելը. ես կկրեմ թե ոչ, ես եմ որոշելու, թույլ տվեք՝ ես ինքս որոշեմ իմ անելիքը», - հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածուն:
Խաչատուրյանը նշեց, թե դժվար ճանապարհն անցնելու լավագույն լուծումներ են գտնելու, քանի որ հասկանում են իրենց պատասխանատվության չափը:
«Ես հասկանում եմ, թե ինչ պատասխանատվություն եմ կրում ընդունած որոշումների համար, նույնիսկ, եթե դրանից դժգոհողներ կլինեն. իշխանությունը միայն նրա համար չէ, որ միշտ գովասանքներ լսի, դրական արձագանքներ ստանա», - հավելեց նախագահի թեկնածուն:

Ваагн Хачатурян опасается, что государство продолжит вмешиваться в жизнь людей как во время эпидемии COVID-19
03/03/2022 12:40
Кандидат в президенты Армении Ваагн Хачатурян заверяет, что не намерен предаваться безделью, наоборот, будет заниматься очень бурной созидательной деятельностью.
«Многое есть сказать. Политическая деятельность означает, что у тебя всегда есть противники,  и если их нет, то развития просто не бывает», - заявил в парламенте Хачатурян.
По его словам, он не говорит о том, плох или хорош закон, он просто выполняет этот закон, а если с законом есть проблема, то его следует изменить.
Кандидат в президенты отметил, что обязан обеспечивать для всех равные условия: никто не должен быть ограничен, конечно, с учетом законодательства и других правовых норм.
«Ситуации с коронавирусом еще подлежит оценке. Я говорю о двух оценках. Во-первых, впервые государство ввело экономические ограничения, и во-вторых, государство сразу увеличило свои полномочия в экономической, общественной жизни людей. Мои опасения касаются того, чтобы это не стало соблазном и не продолжалось, то есть, когда нет эпидемиологической опасности, государство должно суметь отказаться от всех дополнительный функций, которые взяло на себя. Хотя бы пример с отменой обязательного ношения масок.
Мне решать, носить мне маску или нет, позвольте мне самому решать, что делать», - заявил кандидат в президенты.
Хаячатурян отметил, что будут найдены наилучшие решения для преодоления трудного пути, поскольку они осознают размер своей ответственности.
«Я понимаю, какую ответственность мы несем за принятые решения, даже если будут недовольные этими решениями. Власть не только для того, чтобы постоянно слушать похвалу, удостаиваться положительной оценки», - добавил Хачатурян.