Արարատ Միրզոյանը Քլեվերլիին է ներկայացրել հակառակորդի՝ ՀՀ տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
04/03/2022 16:51
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԹ Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարար Ջեյմս Քլեվերլիի հետ՝ բրիտանական կողմի նախաձեռնությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի Հանրապետության և Մեծ Բրիտանիայի ու Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ նշելով, որ անցած ժամանակաշրջանում մեծ աշխատանք է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների կայացման ուղղությամբ: Կողմերն ընդգծել են ընդհանուր արժեքների և փոխվստահության վրա հիմնված համագործակցությունն ամրապնդելու և ընդլայնելու պատրաստակամությունը։
Ընդգծվել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացի նշանակությունը՝ այս համատեքստում կարևորելով նաև Միացյալ Թագավորության կողմից ցուցաբերված աջակցությունը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերիին: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել 38 հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, իսկ հարյուրավոր անհայտ կորածների, այդ թվում՝ տասնյակ բռնի անհետացածների ճակատագրերը մնում են չբացահայտված:

Арарат Мирзоян обсудил с Джеймсом Клеверли вопросы региональной безопасности и стабильности
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 марта провел телефонный разговор с государственным министром Великобритании по делам Европы и Северной Америки Джеймсом Клеверли. Телефонный разговор состоялся по инициативе британской стороны, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обратились к 30-летию установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии, отметив, что за прошедший период была проделана большая работа для становления двусторонних отношений. Стороны выразили готовность к укреплению и расширению сотрудничества на основе общих ценностей и в атмосфере взаимного доверия.
Было подчеркнуто значение процесса демократических реформ в Армении, придав важность в этом контексте оказанной Соединенным Королевством поддержке.
В ходе беседы были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности. Министр Мирзоян представил ситуацию, создавшуюся в результате 44-дневной войны и после проникновения ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении.
Касаясь решения актуальных гуманитарных вопросов, Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает удерживать 38 армянских военнопленных и гражданских лиц, а судьба сотен пропавших без вести, в том числе десятков насильственно исчезнувших, остается неизвестной.