«Ժողովուրդ». Ներդրումների համար պատասխանատու նախարարությունը սեփական վերլուծություններն ու ցուցանիշները չունի ներդրումների մասին
04/03/2022 09:38
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «2018 թվականի քաղաքական վերադասավորումներից հետո իշխանության եկածները խոստանում էին, թե «նոր» Հայաստանում ներդրումային բում է լինելու: Անգամ 44-օրյա պատերազմից հետո էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարում էր, թե «ներդրումները հորդելու» են: «Ժողովուրդ» օրաթերթը նախարարություն հարցում էր ուղարկել՝ տեղեկանալու, թե 2018-ից ի վեր Հայաստանում ինչ ծավալի ներդրումներ են եղել, ու արդյոք նրանք հորդել ու դրական ազդակներ են ապահովել տնտեսությանը:
«Կատարված օտարերկրյա ներդրումների վերաբերյալ տեղեկացնում ենք, որ նախարարությունը, օտարերկրյա ներդրումների վերաբերյալ թվային տվյալներ ստանալու նպատակով օգտվում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակվող տեղեկատվությունից», - պատասխանել են Էկոնոմիկայի նախարարությունից: Ներդրումների համար պատասխանատու նախարարությունը, փաստորեն, սեփական վերլուծություններն ու ցուցանիշները չունի, թե ներդրումային դաշտում ինչ է կատարվում:
Ինչ վերաբերում է ԱՎԿ-ի ներկայացրած տվյալներին, ապա տիտանական ջանքեր պետք է գործարդել՝ գտնելու կոմիտեի կայքում առկա վերլուծությունը: Այն առանձին պատուհանով հասանելի չէ: Ինչևէ, «Ժողովուրդ» օրաթերթի ուսումնասիրությունն ու հրապարակված թվերի համեմատությունը ցույց տվեց՝ իրականում որևէ բում էլ չի եղել, ավելին՝ ներդրումների ցուցանիշը տարեցտարի անկում է ապրել»։

«Жоховурд»: У ответственного за инвестиции министерства нет собственной аналитики и показателей об инвестициях
04/03/2022 11:32
Газета «Жоховурд» пишет, что пришедшие к власти после политических перестановок в 2018 году обещали, что в «новой» Армении будет инвестиционный бум. Министр экономики Ваан Керобян даже после 44-дневной войны заявлял, что «инвестиции потекут рекой».
Издание направило в министерство запрос, чтобы выяснить, сколько инвестиций осуществлено в Армению с 2018 года, и был ли объем инвестиций таким, чтобы придать положительные импульсы в экономике.
«Относительно осуществленных иностранных инвестиций сообщаем, что министерство для получения цифровых данных об иностранных инвестициях пользуется информацией, опубликованной Статистическим комитетом», - ответили в министерстве экономики. Фактически, у ответственного за инвестиции министерства нет собственной аналитики и показателей о том, что происходит в сфере инвестиций.
Что касается представленных Статистическим комитетом Армении данных, то нужно  приложить титанические усилия, чтобы найти на сайте комитета какой-либо аналитический отчет. В отдельном окне он недоступен. Как бы то ни было, исследование газеты «Жоховурд» и сопоставление публикуемых цифр показали, что в действительности никакого бума не было, более того, показатель инвестиций с каждым годом сокращается.