«Գարուն ա․․․» ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա ԱՄՆ-ում․ կինոնկարը կներկայացվի ամերիկյան կինոթատրոններում
Ռեժիսոր Ռոման Մուշեղյանի «Գարուն ա․․․» ֆիլմը կներկայացվի ԱՄՆ-ում։
Ապրիլի 1-ին հեղինակավոր Directors Guild of America (Ամերիկայի ռեժիսորների գիլդիա) դահլիճում կկայանա կինոնկարի ամերիկյան պրեմիերան։ Իրադարձությանը կմասնակցի ֆիլմի ստեղծագործական կազմը, ինչպես նաև դերասանները։ Պրեմիերային հրավիրված են ամերիկացի և հայ հայտնի պրոդյուսերներ, ռեժիսորներ, դերասաններ և արվեստի գործիչներ։
Այնուհետև, ֆիլմը կհայտնվի ամերիկյան կինովարձույթում։ Ապրիլի 8-ից սկսած ֆիլմը կներկայացվի Լոս Անջելեսի Laemmle կինոթատրոնների ցանցում։
«Անչափ ուրախալի է, որ ֆիլմը կներկայացվի ԱՄՆ-ում։ Սիրով ուզում եմ նշել, որ բացի հայ հանդիսատեսից, ամերիկացի հեղինակավոր կինոգործիչները ևս ֆիլմի միջոցով կծանոթանան հայ մշակույթին և մասնավորապես՝ հայ կինոյին», - նշում է ռեժիսոր Ռոման Մուշեղյանը։
Հիշեցնենք, որ կինոնկարի երևանյան պրեմիերան կայացել է մարտի 1-ին։
«Գարուն ա․․․»-ն ֆիլմ է պատերազմի, սիրո, մեր օրերի նվիրյալների, միասնության, պետական մտածողության կերտման ու հայրենասիրության մասին՝ երեք սերունդների աչքերով։
Ֆիլմի գլխավոր պրոդյուսերն Ալեքսանդր Խաչատրյանն է, պրոդյուսերը՝ Դիանա Ավետիսյանը։ Սցենարը հեղինակել է Հարություն Ղուկասյանը, օպերատորն է Սուրեն Թադևոսյանը, իսկ կոպոզիտորը՝ Արման Էլբերտը։ Մոնտաժը՝ Միքայել Թորգոմյանի, նկարիչ՝ Տիգրան Ասատուրով։ Դերերում՝ Ալեքսանդր Խաչատրյան, Լևոն Հախվերդյան, Արմեն Մարգարյան, Մարջան Ավետիսյան, Եվա Զոհրաբյան, Շանթ Հովհանիսյան, Ալիս Կապլանջյան, Վահագն Մարտիրոսյան, Սաթենիկ Հազարյան, Նարինե Պետրոսյան, Թումաջ Դանեշ Բեհզադի և այլք։
Նշենք, որ ֆիլմը Aratta Production-ի, Vision Studio-ի, Phoenix Art Foundation-ի համատեղ արտադրությունն է։ Այն նկարահանվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ArLeAM-ի աջակցությամբ։

The film "It’s Spring ․․․" by director Roman Musheghyan will be presented in the USA. The American premiere of the film will take place on April 1 in the prestigious Directors Guild of America.
The creative staff of the film, as well as the actors will take part in the event.  Famous American and Armenian producers, directors, actors, artists are invited to the premiere.
Later, the film will appear in American cinemas. The film will be released on April 8 at the Laemmle Cinemas in Los Angeles․
"We are very happy that the film will be presented in the United States. In addition to the Armenian audience, the authoritative American filmmakers will get acquainted with the Armenian culture, particularly with the Armenian cinema, through this film," -director Roman Musheghyan says.
It should be noted that the Yerevan premiere of the film took place on March 1.
"It’s Spring…" is a film about war, love, devotees of our days, unity and patriotism through the eyes of three generations.
The executive producer of the film is Alexander Khachatryan, the producer is Diana Avetisyan. The screenplay was written by Harutyun Ghukasyan, cinematography by Suren Tadevosyan, the composer is Arman Elbert, edited by Mikael Torgomyan, production designer -Tigran Asaturov.
Cast: Alexander Khachatryan, Levon Hakhverdyan, Armen Margaryan, Marjan Avetisyan, Eva Zohrabyan, Shant Hovhannisyan, Alice Kaplanjyan, Vahagn Martirosyan, Satenik Hazaryan, Narine Petrosyan, Toomaj Danesh Behzadi and others.
It should be noted that the film is a joint production of Aratta Production, Vision Studio, Phoenix Art Foundation. It was created with the support of the RA Ministry of Defense and ArLeAM.