Ռուսական կողմը ժամը 10:00-ից Ուկրաինայում «լռության ռեժիմ» է հայտարարում
Ռուսական կողմը հայտարարում է «լռության ռեժիմ» և պատրաստ է մարտի 8-ին Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:00-ից մարդասիրական միջանցքներ տրամադրել Ուկրաինայում, հայտնել են Ուկրաինայում ՌԴ հումանիտար արձագանքման միջգերատեսչական համակարգման շտաբից:
«2022 թվականի մարտի 8-ի ժամը 10:00-ից (Մոսկվայի ժամանակով) Ռուսաստանի Դաշնությունը հայտարարում է լռության ռեժիմ և պատրաստ է մարդասիրական միջանցքներ տրամադրել՝ Կիևից և հարակից բնակավայրերից դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն Բելառուսի Հանրապետության տարածքով մինչև Գոմել՝ համաձայնեցնելով ուկրաինական կողմի հետ», - նշված է հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, ռուսական կողմը պատրաստ է հումանիտար միջանցքներ ապահովել Կիևից ու հարակից բնակավայրերից Բելառուսի տարածքով դեպի Գոմել՝ այնտեղից ինքնաթիռներով դեպի ՌԴ, հարավային ուղղությամբ՝ ուկրաինական կողմի հետ համաձայնեցնելով, Չեռնիգովից՝ Բելառուսի տարածքով կրկին Գոմել՝ այնտեղից ինքնաթիռներով դեպի ՌԴ։
Սումից հումանիտար 2 միջանցք կտրամադրվի՝ դեպի Պոլտավա ու ՌԴ (Բելգորոդ), այնտեղից օդային, երկաթուղային կամ ավտոմոբիլային ճանապարհով՝ նշանակված վայրեր կամ ժամանակավոր տեղավորման կետեր, հարավային ուղղությամբ՝ ուկրաինական կողմի հետ համաձայնեցնելով, Խարկովից Ռուսաստան (Բելգորոդ)՝ այնտեղից օդային, երկաթուղային կամ ավտոմոբիլային ճանապարհով՝ նշանակված վայրեր կամ ժամանակավոր տեղավորման կետեր, Լվով, Ուժգորոդ, Իվանո-Ֆրանկովսկ՝ ուկրաինական կողմի հետ համաձայնեցնելով։

Российская сторона объявляет на Украине "режим тишины" с 10:00 мск 8 марта
Российская сторона объявляет "режим тишины" и готова обеспечить гуманитарные коридоры на Украине с 10:00 мск 8 марта. Об этом сообщили в Межведомственном координационном штабе РФ по гуманитарному реагированию на Украине, созданном на базе Национального центра управления обороной РФ.
"С 10:00 (мск) 8 марта 2022 года Российская Федерация объявляет режим тишины и готова обеспечить гуманитарные коридоры: из г. Киева и прилегающих населенных пунктов в Российскую Федерацию через территорию Республики Беларусь в Гомель <...> по согласованию с украинской стороной", - говорится в заявлении.
Также гуманитарные коридоры будут открыты из Чернигова через территорию Белоруссии, из города Сумы по двум маршрутам в Полтаву и на территорию России, из Харькова на территорию России или во Львов, Ужгород, Ивано-Франковск. Также гуманитарный коридор будет открыт из Мариуполя по двум маршрутам на территорию России и в Запорожье.