Հայաստանը կանգնած է պարենային ապահովության մարտահրավերի առաջ, մինչդեռ Առողջապահության նախարարությունը հանրային սննդի կետերում աղի քանակի կրճատման հարց է որոշում. Դավիթ Պիպոյան
09/03/2022 19:05
Հայաստանը կանգնած է պարենային ապահովության մարտահրավերի առաջ, մինչդեռ Առողջապահության նախարարությունը հանրային սննդի կետերում աղի քանակի կրճատման հարց է որոշում։ Մենք ուտելիք ունենալո՞ւ ենք, որ դեռ աղի կրճատման կարիք էլ ունենանք։ 20-25 տոկոս աղքատ բնակչություն ունեցող երկրում մարդիկ տարվա ընթացքում քանի՞ անգամ են հանրային սննդի կետերում սնվում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հարց հնչեցրեց ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար, սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը։
«Սա ուղղակի աբսուրդի ժանրից է։ Մենք այսօր ունենք պարենային ապահովության խնդիրներով պայմանավորված ոչ վարակիչ հիվանդություններ, երեխաների թերսնման դեպքեր, սննդակարգով պայմանավորված տարբեր խնդիրներ, իսկ Առողջապահության նախարարությունը մատը մատին չի տալիս և ընկել է աղի հետևից։ Ինչո՞ւ. որովհետև հեշտ է տնտեսվարողներին տուգանել և ասել՝ գործ ենք անում»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Դավիթ Պիպոյանը շեշտեց՝ հատկապես այս սեզոնին մարդը պետք է օգտագործի օրական 400 գրամ միրգ և բանջարեղեն, սակայն խանութներում դրանց գները չափազանց բարձր են։ Նույնը վերաբերում է նաև մսին, կաթնամթերքին և մի շարք այլ սննդատեսակների։
«Այսօր մենք հաշվարկներ էինք իրականացնում, թե որքան են փոխվել պարենային ապրանքների գները, և հասկացանք, որ եթե կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ սնունդն անհամեմատ էժան էր, ապա այժմ խնդիրն ավելի է սրվել»,- ասաց նա։

Армения стоит перед вызовами продовольственной безопасности, а министерство здравоохранения обсуждает вопрос сокращения потребления соли – Давид Пипоян
09/03/2022 19:53
«Армения стоит перед вызовами продовольственной безопасности, между тем, министерство здравоохранения обсуждает вопрос сокращения потребления соли. Будет ли у нас еда, чтобы еще нуждаться в сокращении потребления соли. В стране, где 20-25% населения находятся за чертой бедности, сколько раз в год люди питаются в объектах общепита?» - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель Центра оценки безопасности пищевых цепей НАН Армении, нутрициолог Давид Пипоян.
«Это просто из жанра абсурда. Сегодня у нас есть неинфекционные заболевания, обусловленные проблемами продовольственного обеспечения, случаи недоедания детей, а министерство здравоохранения палец об палец не ударяет и гонится за солью. Почему? Потому что решило оштрафовать хозяйствующих субъектов и сказать: занимаемся делом», - сказал Давид Пипоян.
Он отметил, что особенно в этот сезон человек должен потреблять ежедневно 400 граммов фруктов и овощей, однако в магазинах цены на эти продукты чрезвычайно высокие. То же самое касается также мяса, молочных продуктов и ряда других продуктов питания.
«Сегодня мы проводили расчеты, насколько изменились цены продовольственных товаров и поняли, что если во время эпидемии коронавируса продукты питания стоили относительно дешево, то сейчас эта проблема еще больше обострилась», - сказал он.