Իշխանությունները Հայաստանում, Արցախում, Սփյուռքում ապրող միլիոնավոր մեր հայրենակիցներին հանձնել են բախտի քմահաճույքին. Խաչիկ Գալստյան
15/03/2022 15:05
«Հայրենիք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Խաչիկ Գալստյանի հետ Panorama.am-ը զրուցել է Ռուսաստան-Արևմուտք լարվածության համատեքստում Հայաստանին սպառնացող վտանգների, իշխանությունների անելիքների մասին։
- Պարոն Գալստյան, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն իր ծավալուն հարցազրույցում անդրադառնալով ՌԴ-Արևմուտք վերջին լարվածության և այդ համատեքստում ռուս-ուկրաինական հարաբերություններին՝ խոսում է նաև հնարավոր ռիսկերի և վտանգների մասին, որ կարող են ունենալ այդ զարգացումները Հայաստանի ու հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա։ Ի՞նչ ռիսկերի և վտանգների մասին է խոսքը։
- Ինչպես արդեն նշեցիք, Արթուր Վանեցյանն իր հարցազրույցում անդրադառնում է միջազգային և ներքաղաքական օրակարգի հարցերի բավականին լայն շրջանակի։ Մասնավորապես, ՌԴ-Արևմուտք լարվածությունը, ըստ Վանեցյանի գնահատման, երկարատև գործընթացի արդյունք է, որը հանգեցրել է նման իրավիճակի։
Ռուսաստանի նկատմամբ Արևմուտքը հետևողականորեն ու բավականին տևական ժամանակահատված իրականացնում էր այնպիսի գործողություններ, որոնք անարձագանք ուղղակի չէին կարող մնալ։ ՆԱՏՕ-ի շարունակական ընդլայնումը դեպի Արևելք, ամերիկյան ռազմական ներկայությունը հենց ՌԴ «քթի տակ», ուկրաինական ուլտրա-նացիոնալիզմին աջակցությունն ու ի դեմս Ուկրաինայի՝ Հակառուսաստանի կերտումը ստիպեցին ՌԴ-ին անցնել կանխարգելիչ գործողությունների։
Այնպես որ, այս տեսանկյունից ՌԴ քայլերը լիովին հասկանալի և ընկալելի են։ Չէ՞ որ մինչև Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության իրականացումը ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինը փորձեց դիվանագիտական ճանապարհով հարթել առաջացած լարվածությունը՝ Արևմուտքին առաջարկելով «անվտանգության նոր պակտ» և փոխադարձ երաշխիքներ, որոնք սակայն հավանության չարժանացան ԱՄՆ-ի ու իր դաշնակիցների կողմից։ Այնպես որ ՌԴ գործողությունները պետք է միանշանակ դիտարկել որպես պաշտպանողական ռազմավարության դրսևորում, որտեղ սեփական ազգային անվտանգության ապահովումը բարձրագույն արժեք է հռչակվում։
- Իսկ ինչպե՞ս կգնահատեք այդ համատեքստում Հայաստանի իշխանությունների արձագանքն ու իրականացվող քայլերի համարժեքությունը։
-Ինչպես արդեն նշեցի, եթե ՌԴ, ու ընդհանրապես, յուրաքանչյուր նորմալ պետության դեպքում անվտանգությունը առաջնային պահանջմունք է դիտարկվում, ապա ՀՀի պարագայում՝ ճիշտ հակառակը։ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների համար անվտանգության հիմնախնդիրները հետին պլան են մղված, դրանք գլխացավանք են։ Դրա համար էլ սրանց թվում է, որ հրաժարվելով Արցախից, հրաժարվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքների ու սահմանների պաշտպանությունից, սպասարկելով թուրք-ադրբեջանական օրակարգը՝ անվտանգության խնդիրները կկորցնեն իրենց սրությունն ու ինքնաբերաբար կլուծվեն։ Ինչպես Ա. Վանեցյանն է նշում, և՛ Թուրքիայի, և՛ Ադրբեջանի գործողությունները լիովին կանխատեսելի են, որոնք, օգտվելով ռուս-ուկրաինական սրացումներից՝ կարող են գնալ հերթական ավանտյուրային ու Արցախում, ՀՀ սահմաններին նոր լարվածության օջախներ ստեղծելով՝ փորձեն կորզել առավելագույնը, ինչին որ փաստացի ականատես ենք լինում վերջին ժամանակներս։ Այն, որ ՀՀ իշխանությունները չունեն ռազմավարական մտածողություն, զուրկ են ռազմավարական գործընկերների հետ աշխատելու տարրական գիտելիքներից ու կանոններից, և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում, և՛ Սփյուռքում ապրող միլիոնավոր մեր հայրենակիցներին վաղուց արդեն հանձնել են բախտի քմահաճույքին՝ ապացուցված ճշմարտություններ են։

Хачик Галстян: Власти оставили на произвол судьбы миллионы наших соотечественников, проживающих в Армении, Арцахе и Диаспоре
15/03/2022 15:01
Член политсовета партии «Айреник» («Отечество») Хачик Галстян в интервью Panorama.am коснулся угроз для Армении в контексте напряженности между Россией и Западом, а также того, что должны предпринять власти республики.
– Г-н Галстян, председатель партии «Отечество» Артур Ванецян в своем пространном интервью, касаясь наблюдающейся напряженности между Россией и Западом и в этом контексте российско-украинских отношений, говорит о возможных рисках и угрозах, которые эти события могут повлечь за собой для Армении и армяно-российских отношений. О каких рисках и угрозах идет речь?
– Как Вы уже отметили, Артур Ванецян в своем интервью затрагивает довольно широкий спектр вопросов международной и внутриполитической повестки дня. В частности, напряженность между Россией и Западом, по мнению Ванецяна, является результатом длительного процесса, который и привел к такой ситуации.
В отношении России Запад последовательно и в течение довольно длительного периода времени осуществлял такие действия, которые просто не могли остаться без реакции. Продолжающееся расширение НАТО на Восток, американское военное присутствие прямо «под носом» у России, поддержка украинского ультранационализма и создание анти-России в лице Украины вынудили РФ перейти к превентивным действиям. Так что, с этой точки зрения, шаги России полностью понятны и воспринимаемы.
Ведь перед проведением специальной военной операции в Украине президент РФ В. Путин попытался разрешить возникшую напряженность дипломатическим путем, предложив Западу «новый пакт о безопасности» и взаимные гарантии, которые, однако, не удостоились одобрения США и их союзников. Поэтому действия России следует однозначно рассматривать как проявление оборонной стратегии, где обеспечение собственной национальной безопасности провозглашается высшей ценностью.
– Как бы Вы оценили в этом контексте реакцию властей Армении и соразмерность предпринимаемых шагов?
– Как я уже отметил, если в случае с Россией, да и вообще в случае любого нормального государства безопасность рассматривается как первоочередная потребность, то в случае с Республикой Армения – с точностью до наоборот. Для нынешних властей Армении вопросы безопасности отодвинуты на второй план, они являются для них головной болью. Именно поэтому им кажется, что в случае отказа от Арцаха, от защиты суверенных территорий и границ Республики Армения, в случае обслуживания турецко-азербайджанской повестки, вопросы безопасности потеряют свою остроту и автоматически решатся.
Как отмечает А. Ванецян, действия как Турции, так и Азербайджана вполне предсказуемы, они, пользуясь российско-украинским обострением, могут пойти на очередную авантюру и, создав новые очаги напряженности в Арцахе, на границах РА, попытаться выжать максимум, очевидцами чего, фактически, мы становимся в последнее время.
То, что у властей РА нет стратегического мышления, то, что они лишены элементарных знаний и правил работы со стратегическими партнерами, то, что они оставили на произвол судьбы  миллионы наших соотечественников и в Армении, и в Арцахе и в Диаспоре, – доказанные истины.