Երեկ երկու զինծառայողի մահվան դեպքը կարգապահության, բարոյահոգեբանական ոչ պատշաճ մակարդակի հետևանք է. Սուրեն Պապիկյան (Տեսանյութ)
18/03/2022 11:44
Մարտի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն աշխատանքային այցով եղել է Սյունիքի մարզում, հայտնում են ՊՆ-ից:
Զորամասերից մեկում սպաների հետ հանդիպմանը նախարարն անդրադարձել է անցած օրերին զորամիավորման ենթակա զորամասերում արձանագրված միջադեպերին։ Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ տեղի ունեցածը որոշ ստորաբաժանումներում կարգապահության, ինչպես նաև առանձին զինծառայողների բարոյահոգեբանական ոչ պատշաճ մակարդակի հետևանք է:
Լսելով միջադեպերի վերաբերյալ պատասխանատու սպաների զեկույցները՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զորամիավորման հրամանատարին տվել է ցուցումներ և հանձնարարականներ, նմանօրինակ դեպքերը բացառելու նպատակով անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկելու վերաբերյալ։
Աշխատանքային այցի ընթացքում Սուրեն Պապիկյանը եղել է նաև Ներքին Հանդ համայնքին հարակից սահամանագոտում, որտեղ զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արտակ Բուդաղյանը ներկայացրել է տվյալ հատվածում առկա իրավիճակը:
Պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև հիմնանորոգվող զորամասի շինհրապարակ և տեղում ծանոթացել շինարարական աշխատանքների ընթացքին:

Сурен Папикян: Гибель двух военнослужащих накануне – следствие ненадлежащего уровня дисциплины и морально-психологического состояния
18/03/2022 13:00
Министр обороны Сурен Папикян 17 марта посетил с рабочим визитом Сюникскую область, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе встречи с офицерами в одной из воинских частей министр обратился к инцидентам, зафиксированным в последние дни в частях, которые находятся в подчинении воинского формирования. Сурен Папикян подчеркнул, что произошедшее является следствием ненадлежащего уровня дисциплины, а также морально-психологического состояния отдельных военнослужащих в некоторых подразделениях.
Выслушав доклады ответственных офицеров об инцидентах, глава оборонного ведомства дал поручения командиру воинского формирования относительно принятия необходимых мер для исключения аналогичных инцидентов.
В ходе рабочего визита Сурен Папикян побывал в прилегающей к селу Неркин Ханд приграничной зоне, где командир воинского формирования, генерал-майор Артур Будагян представил ситуацию на данном участке.
Министр обороны посетил также стройплощадку ремонтируемой воинской части и на месте ознакомился с ходом строительных работ.