Գյուղն են գրավել, կրակոցներ չեն հնչել, բոլորը տարհանվել են․ Փառուխի համայնքապետ
Ռուս խաղաղապահներն այժմ բանակցում են գյուղ մտած ադրբեջանական կողմի հետ, Factor.am-ին ասել է Արցախի Ասկերանի շրջանի Փառուխ բնակավայրի համայնքապետ Վարդան Միքայելյանը։
«Չենք կարողանում մոտենալ գյուղին, որ հասկանանաք՝ ինչ է կատարվում, գյուղից 3-4 կմ հեռավորության վրա ենք։ Միայն գյուղն են գրավել, կրակոցներ չեն հնչել, բոլորը տարհանվել են»,- մանրամասնել է Միքայելյանը։
Նա ասել է, որ չգիտի՝ ադրբեջանցիները առա՞ջ են շարժվում, թե՞ ոչ։
Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի կանայք ու երեխաները ևս տարհանվել են։ Խրամորթի վարչական ղեկավար Զորիկ Աբրահամյանը Factor.am-ի հետ հեռախոսազրույցում միայն ասել է՝ «Վիճակն էն չի»։
Հիշեցնենք՝ քիչ առաջ հայտարարություն էր տարածել նաև Արցախի տեղեկատվական շտաբը՝ նշելով, որ Ասկերանի շրջանի Փառուխ և Խրամորթ բնակավայրերի ուղղությամբ շփման գծի պահպանությունը և այդ համայնքներում ապրող խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովումը գտնվում է Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առաքելության տիրույթում։
«Այս պահի դրությամբ խաղաղապահները գտնվում են իրենց հենակետերում, և բանակցությունները շարունակվում են: Կրկին հորդորում ենք բնակչությանը պահպանել հանգստություն, շփման գծի մյուս բոլոր հատվածներում իրավիճակն տվյալ պահին կայուն է»,- նշված էր հաղորդագրությունում:

Село захвачено, выстрелов не было, все жители эвакуированы – руководитель общины Парух
Российские миротворцы сейчас ведут переговоры с азербайджанскими военными, которые проникли в деревню, заявил Factor.am руководитель общины Парух Аскеранского района Вардан Микаелян.
«Мы не можем приблизиться к селу, чтобы понять, что там происходит, находимся на расстоянии 3-4 километров от села. Они захватили только село, выстрелов не было, все эвакуированы», - уточнил Микаелян.
Он сказал, что не знает, продвигаются ли вперед азербайджанцы или нет.
Из села Храморт Аскеранского района также эвакуированы женщины и дети. Руководитель общины Храморт Зорик Абрамян сообщил по телефону Factor.am, что «ситуация плохая».
Напомним, немногим ранее Информационный штаб Арцаха сообщил, что охрана линии соприкосновения в направлении населенных пунктов Парух и Храморт Аскеранского района и обеспечение безопасности мирных жителей этих общин находится в рамках миссии дислоцированного в Республике Арцах российского миротворческого контингента.
«По состоянию на данный момент миротворцы находятся на своих опорных пунктах и переговоры продолжаются. Вновь призываем население соблюдать спокойствие, на остальных участках линии соприкосновения сохраняется стабильная ситуация», - отмечается в сообщении.