Արարատ Միրզոյանը  Վրաստանի փոխվարչապետին է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ
29/03/2022 18:23
Արարատ Միրզոյանը Վրաստանի փոխվարչապետին է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ
Մարտի 29-ին աշխատանքային այցով Թբիլիսիում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Դավիդ Զալկալիանիի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և մանրամասն քննարկել են հայ-վրացական բարեկամական փոխգործակցության լայն օրակարգին առնչվող հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով ջանքեր գործադրել երկկողմ և բազմակողմ մակարդակներում համագործակցության շարունակական զարգացման, Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ:
ԱԳ նախարարները անդրադարձել են տնտեսական հարաբերությունների հետագա ակտիվացմանը, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճի հնարավորություններին, տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին:
Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժմանը, Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ շարունակական հոգեբանական ճնշումների իրականացմանը և հումանիտար ճգնաժամի ստեղծանն ուղղված գործողություններին։ Ընդգծվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադարձի և 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հսատատված հրադադարի ռեժիմի լիակատար պահպանման անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանն ներկայացրել է նաև հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը: Կարևորվել է իրավիճակի դեէսկալացիային և տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը:

Арарат Мирзоян представил вице-премьеру Грузии действия Азербайджана по созданию гуманитарного кризиса в Арцахе
29/03/2022 19:36
Находящийся с рабочим визитом в Тбилиси министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 марта встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Грузии Давидом Залкалиани.
Собеседники с удовлетворением отметили, что в этом году исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией, и подробно обсудили вопросы, касающиеся широкой повестки дня армяно-грузинского дружественного сотрудничества. Стороны выразили готовность приложить усилия для постоянного развития сотрудничества на двустороннем и многостороннем уровнях, укрепления политического диалога между Арменией и Грузией.
Главы МИД коснулись дальнейшей активизации экономических отношений, возможностей роста товарооборота между двумя странами, перспектив сотрудничества в сфере транспортного сообщения.
Был обсужден также ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности.
Арарат Мирзоян коснулся вторжения подразделений ВС Азербайджана в село Парух Нагорного Карабаха, оказания постоянного психологического давления на мирное население Арцаха и действий по созданию гуманитарного кризиса в Арцахе. Была подчеркнута необходимость возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции по состоянию на 23 марта и полного соблюдения режима прекращения огня, установленного трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Арарат Мирзоян представил также позицию армянской стороны относительно переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному договору, подчеркнув в этом контексте этом контексте посредническую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Была отмечена важность принятия мер по снижению напряженности и установлению стабильности в регионе.
Министр иностранных дел Армении представил коллеге процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией без предварительных условий.