Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՄԹ խորհրդարանի ՄԹ-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
01/04/2022 14:25
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի ՄԹ-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի եւ Արցախի համար դժվարին ժամանակաշրջանում Հայաստան այցելելու համար:
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ արձանագրելով, որ դրանք մի շարք ոլորտներում ամուր հարաբերությունների հաստատման տասնամյակներ էին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել վերջին երկու տարվա ընթացքում ՄԹ-ՀՀ բարեկամական խմբի անդամների աշխատանքը, ինչպես նաեւ կարեւորել է Հայաստանի եւ Արցախի առջեւ ծառացած անվտանգային, մարդասիրական մարտահրավերները մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու եւ այդ մասին պարբերաբար բարձրաձայնելու պատրաստակամությունը:
Դիմելով բրիտանացի հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Թիմ Լոութենի եւ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի հայանպաստ գործունեությունը եւ մշտապես դեմքով դեպի Հայաստանն ու Արցախը լինելու փաստը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգային հարցերի շուրջ:
Հանդիպմանը գործընկերները փաստել են վերջին տարիներին հայ-բրիտանական քաղաքական շփումների զգալի ակտիվացումը եւ երկկողմ օրակարգի ընդլայնումը:
Այս իմաստով կարեւորվել է Միացյալ Թագավորության ֆինանսավորմամբ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագիրը:

Ален Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства
01/04/2022 15:15
Председатель Национального Собрания Ален Симонян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутеном, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, Ален Симонян поблагодарил за посещение Армении в сложный для Армении и Арцаха период.
Участники встречи коснулись 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Соединенным Королевством, отметив, что это десятилетия прочных отношений в ряде сфер.
Председатель парламента высоко оценил работу членов группы дружбы Великобритания-Армения за последние два года, а также подчеркнул их готовность держать в центре внимания проблемы безопасности и гуманитарные вызовы, стоящие перед Арменией и Арцахом, регулярно поднимать их.
Ален Симонян, обращаясь к британским гостям, особо выделил проармянскую деятельность Тима Лоутена и баронессы Кэролайн Кокс в послевоенный период, факт их постоянной   обращенности лицом к Армении и Арцаху. Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной стабильности и безопасности.
В ходе встречи партнеры отметили значительную активизацию в последние годы армяно-британских политических контактов и расширение двусторонней повестки.
В этом аспекте подчеркнута важность программы «Современный парламент – современной Армении», реализуемой Армянским офисом Программы развития ООН (ПРООН) при финансировании Соединенного Королевства с целью наращивания потенциала Национального Собрания Армении.