Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Նիդերլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպանին, անդրադարձ է կատարվել անվտանգային խնդիրներին
01/04/2022 16:52
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները: Մասնավորապես, նիդերլանդական կողմին է ներկայացվել վերջին շրջանի անվտանգային մարտահրավերների վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը, անդրադարձ է կատարվել մարտի 28-ի ՀՀ անվտանգության խորհրդի հայտարարությանը և մարտի 31-ին ՀՀ կառավարության նիստին ՀՀ վարչապետի ելույթում հնչեցված ուղերձներին:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել հայ-նիդերլանդական արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ, քննարկել մշակութային, տնտեսական և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ծրագրեր՝ կարևորելով փոխգործացկության հետագա ընդլայնման հնարավորությունները:

Араик Арутюнян принял посла Нидерландов в Армении
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Николаса Схермерса.
Собеседники обсудили вопросы региональной безопасности. В частности, нидерландской стороне была представлена позиция армянской стороны в связи с возникшими в последнее время вызовами безопасности. Было затронуто заявление Совета безопасности Армении от 28 марта и месседжи, озвученные в выступлении премьер-министра Армении на заседании правительства 31 марта.
Стороны выразили удовлетворение эффективным армяно-нидерландским сотрудничеством, обсудили культурные, экономические и другие программы, представляющие двусторонний интерес, придав важность дальнейшему расширению сотрудничества.