Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի շրջանակներում Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելը. պետք է հստակեցվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը
04/04/2022 16:20
Ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի՝ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերությունների հետագա խորացումը և ամրապնդումը՝ այս գործում շեշտելով նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականցվող բարեփոխումների գործընթացին: Այս համատեքստում բրիտանացի խորհրդարանականները բարձր են գնահատել Հայաստանի կողմից գրանցած ժողովրդավարական առաջընթացը: Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ շարունակելու ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարի գործընթացը, և այս համատեքստում գնահատել է Միացյալ Թագավորության աջակցությունը։
Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակը։ Նախարար Միրզոյանը մանրամասն ներկայացրել է արդբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժման, քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորման, Արցախում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պաշտպանության հետ կապված խնդիրները:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է բրիտանացի խորհրդարանականների ջանքերը՝ ուղղված 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումների և վերջին շրջանում Հայաստանի հետ սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների և դրանց մարդասիրական հետևանքների դատապարտմանը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության սատարմանը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի շրջանակներում բանակցություններ սկսելու կարևորությունը՝ ուղղված համապարփակ վերջնական կարգավորմանը, ներառյալ` Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումը։
Հյուրերի խնդրանքով՝ նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Арарат Мирзоян подчеркнул важность начала переговоров в рамках формата Минской группы ОБСЕ и уточнения статуса Нагорного Карабаха
04/04/2022 17:44
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 апреля принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутоном, сообщает пресс-служба МИД Армении․
В ходе встречи собеседники подчеркнули важность дальнейшего углубления и укрепления отношений между Арменией и Великобританией, отметив также роль парламентской дипломатии в этом вопросе.
Стороны обратились также к процессу реализуемых в Армении реформ. В этом контексте британские парламентарии высоко оценили зафиксированный Арменией демократический прогресс. Арарат Мирзоян подтвердил обязательство правительства Армении продолжать укрепление демократии, верховенства закона, процесса защиты прав человека и борьбы с коррупцией и в этом контексте оценил поддержку Соединенного Королевства.
Стороны обсудили ситуацию, создавшуюся в зоне нагорно-карабахского конфликта и на армяно-азербайджанской границе. Министр Мирзоян подробно представил действия азербайджанских вооруженных сил по вторжению в село Парух в Нагорном Карабахе, таргетированию гражданского населения и инфраструктур, созданию гуманитарного кризиса в Арцахе, а также проблемы защиты армянского культурного и религиозного наследия на контролируемой Азербайджаном территории.
Арарат Мирзоян высоко оценил усилия британских парламентариев, направленные на осуждение нарушений прав человека в ходе 44-дневной войны азербайджанскими вооруженными силами, действия Азербайджана на границе с Арменией и в Нагорном Карабахе и их гуманитарные последствия, а также содействие защите прав народа Нагорного Карабаха.
Были затронуты также переговоры вокруг всеобъемлющего мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Глава МИД Армении подчеркнул важность начала переговоров в рамках формата Минской группы ОБСЕ, направленных на всеобъемлющее окончательное урегулирование, в том числе уточнение статуса Нагорного Карабаха.