Զինված ուժերում բարեփոխումները սկսված են, իսկ ԳՇ պետ նշանակելու մասին հարցի հասցեատերը ես չեմ. Պաշտպանության փոխնախարար (Տեսանյութ)
04/04/2022 13:27
Զինված ուժերում բարեփոխումները սկսված են. վստահեցնում է պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը։
«Հայաստան» խմբակցությունից Գեղամ Մանուկյանը ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հետաքրքրվեց՝ ի վերջո, ե՞րբ է ՊՆ-ն պատրաստվում առարկայական ներկայացնել բարեփոխումների փաթեթը ու ե՞րբ են պատրաստվում նշանակել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ։
Արման Սարգսյանն էլ ասաց, թե ԳՇ պետ նշանակելու մասին հարցի հասցեատերն ինքը չէ։
«Բարեփոխումները սկսված են, եթե որոշ քաղաքական ուժերի համար դրանք տեսանելի չեն, դա արդեն քաղաքական գնահատականի հարց է, բայց բարեփոխումները մեկնարկել են, գտնվում են ընթացքի մեջ», - հայտարարեց պաշտպանության փոխնախարարը։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել էր, որ հայեցակարգի բովանդակությունն այդքան էլ իր համար ընդունելի չի եղել:
«Ես այդ աշխատանքով բավարարված չեմ ու հետ եմ ուղարկել վերախմբագրման: Աշխատանքի արդյունքները առաջիկայում կամփոփվեն, այն գաղտնի չէ, հնարավոր է մասնակցել քննարկումներին, ՊՆ-ն բաց է», - ասել էր նա:

Реформы в Вооруженных силах Армении уже начались – замминистра обороны
Реформы в Вооруженных силах Армении уже начались, заверяет заместитель министра обороны Арман Саркисян.
Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян сегодня на заседании комиссии поинтересовался, когда наконец, министерство обороны собирается предметно представить пакет реформ и когда собирается назначить начальника Генштаба ВС Армении.
Арман Саркисян ответил, что адресатом вопроса о назначении начальника ГШ ВС Армении является не он.
«Реформы уже начались, если некоторые политические силы не видят их, то это уже вопрос политической оценки, но реформы начались и находятся в процессе», - заявил замминистра обороны.
Напомним, 9 февраля министр обороны Сурен Папикян заявил, что содержание концепции не полностью для него приемлемо.
«Я неудовлетворен этой работой и вернул концепцию на доработку. Результаты работ будут обобщены вскоре, они не являются тайной, Минобороны открыто для обсуждений», - сказал он.