Հայաստանը Ադրբեջանին է հանձնել ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած համարվող ևս 100 մարդու աճյուն
04/04/2022 17:47
Հայկական կողմն Ադրբեջանին է փոխանցել ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած համարվող 100 մարդու աճյուն, ասել է ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների պետական ​​հանձնաժողովի քարտուղար Իսմայիլ Ախունդովը, հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն։
Այս տարվա փետրվարին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երևանը վերջին տարիներին Ադրբեջանին է հանձնել 108 մարդու աճյուն, ովքեր անհետ կորած էին համարվում ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ, և Բաքվից ակնկալում է նմանատիպ քայլեր։
«Հայկական կողմն Ադրբեջանին է հանձնել ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհայտ կորած համարվող 100 մարդու աճյունները։ 60 –ը նույնականացվել է և փոխանցվել Դատաբժշկական փորձաքննության և ախտաբանական անատոմիայի ասոցիացիային։ Վերցվել են ԴՆԹ-ի նմուշներ»,- նշել է Ախունդովը։

Армения передала Азербайджану останки еще 100 человек, считавшихся пропавшими без вести в первой карабахской войне
Армянская сторона передала Азербайджану останки 100 человек, считавшихся пропавшими без вести в первой карабахской войне, заявил в понедельник секретарь государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Исмаил Ахундов. Об этом сообщает РИА Новости.
В феврале текущего года премьер Армении Никол Пашинян сообщил, что Ереван в последние годы передал Азербайджану останки 108 человек, считавшихся пропавшими без вести в период первой карабахской войны, и ожидает аналогичных шагов от Баку.
"Армянской стороной Азербайджану переданы останки 100 человек, считавшихся пропавшими без вести в первой карабахской войне. Останки около 60 лиц были идентифицированы и переданы объединению судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии. Взяты образцы ДНК", - отметил Ахундов.