Համաշխարհային բարձր տեխնոլոգիական առաջատարներից «NVIDIA» ընկերությունը գիտահետազոտական կենտրոն է հիմնում Հայաստանում
07/04/2022 12:47
Համաշխարհային բարձր տեխնոլոգիական առաջատարներից՝ NVIDIA ընկերությունը գիտահետազոտական կենտրոն է հիմնում Հայաստանում, այս մասին հայտնել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը։
Նա հիշեցրել է, որ 2019 թվականին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել էր NVIDIA ընկերության կենտրոնակայան՝ Սիլիկոնյան հովտում։ Ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգի հետ հանդիպման ընթացում քննարկել էին հնարավոր համագործակցությունը NVIDIA-ի հետ։
«Այսօր ես ուրախ եմ տեղեկացնել, որ NVIDIA-ն գալիս է Հայաստան: Աշխարհի առաջատար տեխնոլոգիական հսկաներից մեկը, որն ունի 27 միլիարդ դոլար տարեկան շրջանառություն և ավելի քան 20,000 աշխատակից ամբողջ աշխարհում, բացում է իր նոր գրասենյակի դռները Երևանում: Հայաստանյան մասնաճյուղը ղեկավարելու է Ռեւ Լեբարեդյանը՝ Omniverse-ի և սիմուլյացիոն տեխնոլոգիաների ուղղությամբ ընկերության փոխնախագահը:
1999-ին NVIDIA-ի GPU-ի գյուտը խթանեց համակարգչային խաղերի շուկայի աճը և վերաիմաստավորեց ժամանակակից համակարգչային գրաֆիկան:
Ընկերության աշխատանքը արագացված հաշվարկների և արհեստական բանականության ոլորտում վերափոխում է տրանսպորտը, առողջապահությունը և արտադրությունը և խթանում բազմաթիվ այլ ոլորտների զարգացումը:

Один из мировых лидеров сферы высоких технологий, компания NVIDIA открывает в Армении научно-исследовательский центр
07/04/2022 12:42
Один из мировых лидеров сферы высоких технологий, компания NVIDIA в Армении открывает научно-исследовательский центр. Об этом на своей странице в Facebook написал вице-спикер НС Акоп Аршакян.
«В 2019 году делегация во главе с премьер-министром Николом Пашиняном посетила штаб-квартиру NVIDIA в Силиконовой долине. Во время встречи с основателем и генеральным директором компании Дженсеном Хуангом мы обсудили возможное сотрудничество с NVIDIA.
Сегодня я рад сообщить, что NVIDIA приезжает в Армению. Один из ведущих мировых технологических гигантов с годовым оборотом в 27 миллиардов долларов и более чем 20 000 сотрудников по всему миру открывает свой новый офис в Ереване. Армянское отделение возглавит Рев Лебаредян, вице-президент Omniverse Simulation Technologies.
В 1999 году изобретение графического процессора NVIDIA стимулировало рост рынка компьютерных игр и по-новому интерпретировало современную компьютерную графику.
Работа компании в области ускоренных вычислений и искусственного интеллекта трансформирует транспорт, здравоохранение и производство, способствует развитию многих других направлений.