Հայաստանը 2021 թվականին շուրջ 120 մլրդ դրամ է հատկացրել Արցախին. Մհեր Գրիգորյան
Արցախի կառավարությանը և Արցախի քաղաքացիներին աջակցելու, Արցախի բնականոն կենսագործունեությունն ապահովելու նպատակով Հայաստանի կառավարության կողմից 2020 թվականի նոյեմբերից սկսած և 2021 թվականի ամբողջ ընթացքում իրականացվել է 2 տասնյակից ավելի միջոցառում՝ 136 մլրդ դրամից ավելի ընդհանուր բյուջեով, որից շուրջ 120 մլրդ դրամը հատկացվել է 2021 թվականի ընթացքում, Ազգային ժողովում հայտարարեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ դեռևս 2020 թվականի վերջին պետությունը երաշխավորել է Արցախում արտակարգ իրավիճակներում կամ ռազմական կամ ահաբեկչական գործողությունների արդյունքում տուժած անձանց անվճար բժշկական օգնությունը և սպասարկումը:
«2021 թվականի ողջ ընթացքում և մինչ օրս ապահովվել է անվճար ուղևորափոխադրում Երևան-Ստեփանակերտ երթուղով, որի համար միայն 2021 թվականի ընթացքում հատկացվել է շուրջ 175 մլն դրամ: 2021 թվականի ընթացքում իրականացվել է շուրջ 590 ուղերթ, որից օգտվել է ավելի քան 25 000 մարդ», - նշեց փոխվարչապետը:
Հայաստանի կառավարությանը 2020 թվականի նոյեմբերին միանվագ 68 հազար դրամի չափով աջակցություն է տրամադրել Արցախում հաշվառված կամ փաստացի բնակված անձանց և հավելյալ 15 հազար դրամ՝ Հայաստանում անշարժ գույք չունենալու պարագայում. միջոցառման բյուջեն կազմել է շուրջ 7,3 մլրդ դրամ, միջոցառումից փաստացի օգտվել է շուրջ 100 000 մեր հայրենակից:
Աջակցություն է տրամադրվել Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների բնակիչներին՝ ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամին միանվագ տրամադրվել է 300 հազար դրամ. այս ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է շուրջ 10,6 մլրդ դրամ, շահառուների թիվը՝ 35 000-ից ավելի:
«Զուգահեռ, աջակցություն է տրամադրվել հրետակոծության հետևանքով Արցախում բնակարանը կամ տունը ավերված կամ կորցրած ընտանիքներին՝ ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամին միանվագ տրամադրվել է 250 հազար դրամ գումար. այս ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է շուրջ 1,3 մլրդ դրամ, շահառուների թիվը՝ 5 388 անձ: Երկու միջոցառում է իրականացվել Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքների բնակիչներին հյուրընկալած և Արցախում հրետակոծության հետևանքով բնակարանը կամ տունը կորցրած անձանց հյուրընկալած ընտանիքներին օժանդակելու նպատակով: Հայաստանում յուրաքանչյուր հյուրընկալված չափահաս անձի համար տրամադրվել է 30 հազ. դրամ, Արցախում՝ 45 հազ. դրամ։ Միջոցառման ընդհանուր բյուջեն կազմել է շուրջ 2,9 մլրդ դրամ», - ներկայացրեց Գրիգորյանը:
Եվս մեկ միջոցառման ներքո աջակցություն է տրամադրվել Հայաստանում՝ արցախցի մեր հայրենակիցներին հյուընկալած հյուրատներին, յուրաքանչյուր չափահաս անձի համար 30 հազ. դրամ հաշվարկով:

В 2021 году Армения предоставила Арцаху около 120 млрд драмов
Для поддержки правительства и граждан Арцаха, обеспечения нормальной жизнедеятельности Арцаха правительство Армении, начиная с ноября 2020 года и в течение всего 2021 года, реализовало более двух десятков мероприятий, с общим бюджетом свыше 136 млрд. драмов, из которых 120 млрд. драмов были предоставлены в 2021 году. Об этом заявил сегодня в парламенте вице-премьер Армении Мгер Григорян.
Он отметил, что государство уже в конце 2020 года гарантировало пострадавшим в результате военных или террористических действий в Арцахе лицам бесплатную медицинскую помощь и обслуживание.
«В течение всего 2021 года и по сей день обеспечиваются бесплатные пассажироперевозки по маршруту Ереван – Степанакерт, только в 2021 году на эти цели выделено 175 млн. драмов. В 2021 году было выполнено около 590 рейсов, которыми воспользовались более 25 000 человек», - отметил вице-премьер.
Правительство Армении с ноября 2020 года предоставило единовременную помощь в размере 68 тысяч драмов зарегистрированным или фактически проживающим в Арцахе лицам и дополнительно 15 тысяч драмов – в случае отсутствия недвижимого имущества в Армении. Бюджет мероприятия составил около 7,3 млрд. драмов, мероприятием воспользовались около 100 000 наших соотечественников».
Помощь предоставлена также жителям общин, которые перешли под контроль Азербайджана, каждому члену семьи единовременная выплата в размере 300 тысяч драмов. Общий бюджет этой программы составил около 10,6 млрд. драмов, бенефициарами программы стали свыше 35 000 тысяч граждан.
«Параллельно предоставлялась помощь семьям, которые потеряли квартиры или дома в результате обстрелов, каждой семье в размере 250 тысяч драмов. Общий бюджет этой программы составил около 1,3 млрд. драмов, число бенефициаров – 5 388 человек. Реализованы два мероприятия для оказания содействия семьям, которые приняли перемещенных жителей из районов, перешедших под контроль Азербайджана и потерявших квартиры и дома в результате артиллерийских обстрелов в Арцахе. В Армении предоставлено 30 тысяч драмов на каждого совершеннолетнего, в Арцахе – 45 тысяч драмов. Общий бюджет мероприятия составил около 2,9 млрд. драмов», - сказал Мгер Григорян.
В рамках еще одного мероприятия предоставлена помощь принявшим наших соотечественников из Арцаха гостевым домам, из расчета 30 тысяч драмов на каждого совершеннолетнего.