Պահանջում ենք, որ ՀՀ իշխանությունները հրաժարվեն իրենց աղետալի դիրքորոշումից. Արցախի ԱԺ հայտարարությունը
14/04/2022 20:33
Արցախի խորհրդարանը միաձայն ընդունեց հայտարարության տեքստ, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Արցախի Հանրապետության ներկայիս իրավաքաղաքական կարգավիճակը ձեւավորվել է համաժողովրդական կամքի արտահայտությամբ 3 հանրաքվեների, դրանց արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ազդեցությամբ եւ հայության բոլոր հատվածների միջեւ նախընթաց տարիներին հաստատված համազգային համաձայնության ճանապարհով։
Արցախահայությունը քաջ գիտակցում է խաղաղության գինը։ Արցախի պետականությունը եւ պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը բացարձակ արժեքներ են, եւ դրանցից անգամ պատերազմի սպառնալիքը չի կարող մեզ հետ պահել։ Հայաստան-Ադրբեջան չակերտավոր խաղաղության օրակարգով Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու ցանկացած բանակցային գործընթաց ինքնին, ինչպես նաեւ դրանից բխող փաստաթղթի ստորագրումը տապալում է ոչ միայն Արցախի պետականությունը, այլեւ արցախահայության իր պատմական հայրենիքում ապրելու անքակտելի իրավունքը։
Պահանջում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները հրաժարվեն իրենց ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից եւ առաջնորդվեն բացառապես այդ արժեքներով։ Ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի խաղաղության պատրվակով Արցախի համար անընդունելի կարգավիճակի, ինչպես նաեւ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի բանակցային նշաձողն իջեցնելու։
Արցախահայության անունից դիմում ենք աշխարհասփյուռ հայությանը՝ այս արդար պայքարում միասնաբար եւ վճռականորեն կանգնել Հայաստանի եւ Արցախի, մեր եղբայրների ու քույրերի կողքին։ ՀՀ ԱԺ մեր գործընկերներին՝ չշեղվել ՀՀ գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման ուղեգծից։
ՌԴ ղեկավարությանը՝ մեզ համար խիստ կարեւոր խաղաղապահ առաքելության ընթացքում առիթ չտալ որեւէ մեկին՝ շահարկել ծագող խնդիրները, որպես Արցախի ժողովրդի հետագա անվտանգությունը հարցականի տակ դնելու հիմք։
ԵԱԿՀ Մինսկի համանախագահ երկրներին՝ անկախ առկա այլ տարաձայնություններից, ջանքեր գործադրել, պահպանելու ԼՂ-ի հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող ձեւաչափ»։

Требуем, чтобы власти Армении отказались от своей губительной позиции – заявление парламента Арцаха
Депутаты Национальное Собрание Республики Арцах сегодня на внеочередном заседании единогласно приняли заявление, которое представляем ниже:
«Нынешний государственно-правовой статус Республики Арцах сформировался посредством общенародного волеизъявления: трех референдумов, принятой по их результатам Конституции и общенационального согласия, достигнутого всеми частями армянства в предыдущие годы.
Армянство Арцаха прекрасно осознает цену мира. Государственность Арцаха, право жить свободно и независимо на своей исторической родине - абсолютная ценность, и даже угроза войны не может заставить отречься от нее.
Сам по себе любой переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном с "мирной" повесткой, предполагающей насильственное включение Арцаха в состав Азербайджана, а также вытекающее из этого подписание документа подрывает не только государственность Арцаха, но и неотъемлемое право армянства Арцаха жить на своей исторической родине.
Мы требуем, чтобы власти Республики Армения отказались от своей нынешней губительной позиции и руководствовались исключительно указанными ценностями. Ни одна власть не имеет права под предлогом "мира" соглашаться на неприемлемый для Арцаха статус, а также снижать в переговорном процессе планку признанного на международном уровне права на самоопределение.
От имени армянства Арцаха обращаемся:
• к армянству Диаспоры – в этой справедливой борьбе консолидированно и решительно поддержать соотечественников в Армении и Арцахе;
• к нашим коллегам в Национальном Собрании Республики Армения – не отклоняться от принятого 8 июля 1992 года решения Верховного Совета Республики Армения;
• к руководству Российской Федерации – в ходе крайне важной для нас миротворческой миссии не давать кому-либо повода спекулировать возникающими проблемами с целью поставить под сомнение дальнейшую безопасность народа Арцаха;
• к руководителям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – вне зависимости от имеющихся разногласий приложить усилия для сохранения единственного имеющего международный мандат формата урегулирования карабахского конфликта».