Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց են ունեցել, քննարկել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարները
15/04/2022 15:31
Ապրիլի 15-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի միջև, հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
Քննարկվել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի արդի հարցեր։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ապրիլի 19-20-ը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ռուսաստան պաշտոնական այցի նախապատրաստմանը, այդ թվում՝ երկկողմ փաստաթղթերի փաթեթի ստորագրմանը։
Երկու երկրների ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների կատարման շուրջ՝ շեշտը դնելով տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հետագա քայլերի վրա։  Անդրադարձ է եղել նաև Ռուսաստանի աջակցությամբ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարներին։

Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обсудили по телефону перспективы согласования мирного соглашения между Ереваном и Баку
15/04/2022 15:35
15 апреля состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с Министром иностранных дел Республики Армения А.С.Мирзояном.
Обсуждались актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки. Особое внимание уделено подготовке официального визита Премьер-министра Армении Н.В.Пашиняна в Россию 19-20 апреля, включая подписание пакета двусторонних документов.
Министры обменялись мнениями о ходе выполнения договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г. с акцентом на дальнейшие шаги по разблокированию транспортных коммуникаций в регионе и делимитации армяно- азербайджанской границы. Затрагивались также перспективы согласования мирного договора между Ереваном и Баку при российском содействии.