«Զանգեզուրի միջանցք»-ն իրականություն դառնալու դեպքում Հայաստանը կունենա տարածքային ամբողջականության խնդիր. Փաշինյան («Ազատություն»)
18/04/2022 18:59
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով, եթե Ադրբեջանի առաջ քաշած «Զանգեզուրի միջանցքն» իրականություն դառնա, Հայաստանը կունենա տարածքային ամբողջականության խնդիր։ Այս մասին նշված է «Ազատության»-ը հասցեագրված վարչապետի աշխատակազմի պատասխանում։
Ապրիլի 13-ին ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում՝ Կառավարության ծրագրի 2021 թվականի կատարողականի զեկույցի քննարկման ժամանակ, Փաշինյանը հայտարարեց. «Ինքս ինձ չկարողացա համոզել նաև այն պատճառով, որ հասկացա, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ամենևին էլ չէր չափազանցնում, երբ հայտարարում էր, որ տարածքային ամբողջականության խնդիր Հայաստանը նույնպես ունի»։
«Ազատությունը» հարցում է  ուղարկել վարչապետի աշխատակազմ՝ խնդրելով պարզաբանել, թե ի՞նչ նկատի ուներ կառավարության ղեկավարը։
«Վարչապետը նկատի է ունեցել այն, որ 1990-ական թվականների սկզբներին՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը ևս ունեցել է տարածքային կորուստներ։ Բացի այդ, 2021 թվականին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք՝ Սոթք-Խոզնավար հատված ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման հետևանքով խախտվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը»,- նշված է վարչապետի աշխատակազմի պատասխանում։
«Ազատության» հարցին՝ արդյոք Ադրբեջանի առաջ քաշած «Զանգեզուրի միջանցք»-ի իրականացման դեպքում Հայաստանը տարածքային ամբողջականության խնդիր կունենա՞, պատասխանը կարճ՝ «այո» է։
Լրատվամիջոցը խնդրել է նաև պարզաբանել՝ խոսելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության մասին, արդյոք վարչապետը նկատի ունի՞ խորհրդային տարիներին Ադրբեջանի կազմում առկա հայկական անկլավի հարցը։
«Այո, նկատի ունենալով Արծվաշենի անկլավը և այն հանգամանքը, որ Տավուշի մարզից մի քանի տասնյակ կիլոմետր հայկական տարածքներ և նաև հազարավոր հեկտարների հասնող վարելահողեր գտնվում են Ադրբեջանի տիրապետության տակ»,- գրված է պատասխանում։

Если «Зангезурский коридор» станет реальностью, у Армении возникнет проблема с территориальной целостностью – Пашинян (Радио Азатутюн)
18/04/2022 20:30
По мнению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, если выдвинутый Азербайджаном «Зангезурский коридор» станет реальностью, у Армении возникнет проблема с территориальной целостностью. Об этом говорится в ответе аппарата премьер-министра на запрос Радио Азатутюн.
Выступая 13 апреля этого года в Национальном собрании, Пашинян заявил: «Я не смог убедить самого себя также потому, что понял, что Роберт Кочарян вовсе не преувеличивал, когда заявлял, что у Армении также есть проблема территориальной целостности».
Радио Азатутюн направило в аппарат премьер-министра запрос с просьбой пояснить, что имел в виду глава правительства.
«Премьер-министр имел в виду, что в начале 1990-х годов, в ходе Первой Карабахской войны, Республика Армения также имела территориальные потери. Кроме того, в 2021 году была нарушена территориальная целостность Республики Армения вследствие вторжения азербайджанских подразделений на участок Сотк-Хознавар суверенной территории Армении», - говорится в ответе аппарата премьер-министра.
На вопрос Радио Азатутюн, возникнет ли у Армении проблема с территориальной целостностью в случае реализации выдвинутого Азербайджаном «Зангезурского коридора», был дан короткий ответ: «Да».
Мы также попросили пояснить, говоря о территориальной целостности Армении, имеет ли премьер-министр в виду вопрос армянского эксклава в Азербайджане в советские годы?
«Да, имеется в виду эксклав Арцвашен и то обстоятельство, что несколько десятков километров территории Армении в Тавушской области, а также тысячи гектаров пахотных земель находятся под контролем Азербайджана», - говорится в ответе.