Հայկականությունը և քրիստոնեությունը Արցախից ջնջելու գործողությունները վկայում են՝ խաղաղության օրակարգը միայն վտանգավոր ծուղակ է մեզ համար. Թագուհի Թովմասյան
18/04/2022 11:49
Այսօր հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրն է, այս մասին հիշեցրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
«Տասնամյակներ շարունակ ականատես ենք լինում, թե ինչպես Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները, միտումնավոր ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգությունը, իրականացնում է մշակութային ցեղասպանություն տարբեր ձևերով․ եկեղեցիների, հուշարձանների, գերեզմանատների բարբարոսական ավերածություններ են տեղի ունենում, զուգահեռաբար փորձեր են արվում ապահայկականացնել այդ հուշարձանները, վերագրել ալբանացիներին։ Իսկ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո այս հանցանքները նոր թափ ստացան և հասան ահռելի զանգվածների։
Հայկականությունը և քրիստոնեությունը Արցախից ջնջելու գործողությունները ևս մեկ անգամ վկայում են, որ խաղաղության օրակարգը միայն վտանգավոր ծուղակ է մեզ համար։
ԱՄՆ կատարած այցիս ժամանակ տարբեր հանդիպումներին կոնգրեսականներին եմ փոխանցել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի մշակությանին ժառանգությունը ոչնչացնելու և ատելության խոսքի քարոզի մասին։ Քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է արձագանքի Ադրբեջանի ցեղասպան գործողություններին», - նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը։

Тагуи Товмасян: Действия по искоренению армянства и христианства из Арцаха свидетельствуют о том, что повестка мира – опасная ловушка для нас
18/04/2022 12:52
Сегодня Международный день памятников и достопримечательностей, написала на своей странице в Facebook депутат парламента Армении от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян.
«На протяжении десятилетий мы становимся очевидцами того, как Азербайджан, грубо нарушая нормы международного права, а также взятые на себя обязательства в рамках ООН и Совета Европы, умышленно уничтожает армянское культурное наследие, осуществляет культурный геноцид различными способами: происходят варварские разрушения церквей, памятников, кладбищ, параллельно предпринимаются попытки приписать армянским памятникам албанское происхождение.
А во время и после 44-дневной войны 2020 года эти преступления набрали новые обороты и достигли огромных масс.
Действия по искоренению армянства и христианства из Арцаха еще раз свидетельствуют о том, что повестка мира является для нас лишь опасной ловушкой.
Во время своего визита в США на различных встречах я передала конгрессменам доклады Защитника прав человека Арцаха об уничтожении Азербайджаном культурного наследия Арцаха и пропаганды ненависти. Цивилизованный мир должен отреагировать на геноцидальные действия Азербайджана», - отметила оппозиционный депутат.