Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանը լքեց դատական նիստերի դահլիճը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը լքեց դատական նիստերի դահլիճը՝ չհամաձայնելով դատավորի գործողությունների հետ։
Պաշտպանն առաջարկեց սկզբից քննարկել քրեական գործը կարճելու միջնորդությունը, իսկ դատավորը պնդում էր, որ անցնում է ապացույցների հետազոտմանը։ Օրբելյանը հայտարարեց, որ կլքի նիստերի դահլիճը, նույնիսկ առանց դատարանի թույլտվության։
«Իսկ իմ կարգապահական պատասխանատվության հարցը կարող եք քննարկել իմ ներկայությամբ։ Կարող եմ ձևական դուրս գալ և նորից մտնել դահլիճ, որպեսզի այդ հարցն իմ ներկայությամբ քննարկեք», - հայտարարեց Օրբելյանը։
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն առարկեց, պնդելով, որ դատարանն անցնի ապացույցների հետազոտմանը։ Դատախազի առարկությունից հետո դատավորը սահմանափակեց պաշտպանի արտահայտվելու ժամանակը՝ տրամադրելով ընդհամենը 5 րոպե։
«Ապացույց չի կարող հետազոտվել մի գործում, որտեղ ապացույց չկա», - ասաց Օրբելյանը՝ պատրաստվելով դուրս գալ նիստերի դահլիճից և հավելելով, որ կարգապահալան պատասխանատվության հարցը քննարկելիս մինչև վերջ հրապարակվի իր գրավոր դիրքորոշումը, որը պաշտպան Լուսինե Սահակյանի մոտ է։
Դատավորի հարցին՝ պատրաստվում է արդյո՞ք վերադառնալ դահլիճ, Օրբելյանը պատասխանեց․ «Եթե 17։00-ին նիստ լինի, կվերադառնամ»։ «Դատարանը թույլ չի տալիս մեղադրանքի պարզաբանման փուլ կոչվածն ավարտին հասցնել և որոշում է ապացույցներ հետազոտել։ Դատավարությունը չի կարող հասնել ապացույցների հետազոտման փուլ, քանի դեռ չի գործը նախապատրաստված չէ», - հայտարարեց պաշտպանը։
Ի վերջո պաշտպանը դուրս եկավ՝ խոստանալով վերադառնալ 16։30-ին, եթե նիստը կշարունակվի։ Դատավորը հայտարարեց, որ առանց Օրբելյանի նիստը չի կարող շարունակվել և հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Օրբելյանի նկատմամբ դատական սանկցիայի հարցը քննարկելու՝ թույլ չտալով նույնիսկ հրապարակել պաշտպանի դիրքորոշումը։

Адвокат Роберта Кочаряна покинул зал заседаний
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян сегодня покинул зал заседаний в знак несогласия с действиями судьи Анны Данибекян.
Адвокат предложил сначала обсудить ходатайство о прекращении уголовного дела, однако судья заявила, что переходит к исследованию доказательств. Орбелян сказал, что в таком случае покинет зал заседаний даже без разрешения суда.
«А вопрос о моей дисциплинарной ответственности можете обсудить в моем присутствии. Могу формально выйти и снова войти, чтобы этот вопрос обсуждался в моем присутствии», - сказал Арам Орбелян.
Прокурор Петрос Петросян возразил, настояв на том, чтобы суд перешел к исследованию доказательств. После возражения прокурора суд ограничил время выступления адвоката, предоставив ему всего 5 минут.
«Доказательство не может быть исследовано по делу, в котором нет доказательств», - сказал Орбелян, и собрался покинуть зал заседаний. Он добавил, что при обсуждении вопроса дисциплинарной ответственности должна быть опубликована его письменная позиция, которая находится у адвоката Лусине Саакян.
На вопрос судьи, собирается ли он вернуться в зал, Орбелян ответил: «Если заседание состоится в 17:00, то я вернусь». «Суд не позволяет довести до конца так называемый этап разъяснения обвинения и решает исследовать доказательства. Суд не может исследовать доказательства, пока дело не подготовлено», - заявил адвокат.
Он покинул зал, обещав вернуться в 16:30, если заседание продолжится. Суд заявил, что без Орбеляна заседание не может продолжаться и удалился в совещательную комнату для обсуждения вопроса судебной санкции в отношении Арама Орбеляна, не позволив даже опубликовать позицию адвоката.