Եթե Հայաստանը խաղաղության պայմանագիր չստորագրի, ապա մենք չենք ճանաչի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. Ադրբեջանի նախագահ
22/04/2022 13:40
Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կոչ է արել կոնկրետ բանակցություններ սկսել Երևանի հետ։
«Եթե Հայաստանում կան որոշակի ուժեր, որոնք դեռ մտածում են ռևանշիզմի մասին և դրա հիման վրա խոչընդոտում են խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, ապա մենք ստիպված կլինենք նման քայլերի դիմել և չճանաչել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը», - ասել է Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Շուշիում ընթացող Աշխարհի ադրբեջանցիների համագումարում։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ չունի այլ երկրների նկատմամբ։
«Չնայած պատերազմի ավարտին՝ Հայաստանի տարածքային պահանջները չեն ավարտվել, բայց ես վստահ եմ, որ նրանք կդադարեն: Վստահ եմ, որ հետկոնֆլիկտային շրջանում մեր ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում մենք կվերացնենք Հայաստանի և համաշխարհային հայերի տարածքային պահանջները Ադրբեջանի դեմ։ Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ չունի այլ երկրներից, բայց մենք էլ մեր տարածքը ոչ մեկին չենք զիջի», - ասել է Ալիևը։

Алиев: Если Армения не подпишет мирный договор, то мы не признаем территориальную целостность Армении
22/04/2022 13:33
Президент Азербайджана Ильхам Алиев призвал начать конкретные переговоры с Ереваном для подписания мирного договора.
«Если в Армении есть определенные силы, которые все еще думают о реваншизме и исходя из этого тормозят подписание мирного договора и признание территориальной целостности Азербайджана, то и нам придется идти на аналогичные шаги и не признавать территориальную целостность Армении», - заявил Алиев, выступая на съезде азербайджанцев мира в Шуши.
Он отметил, что Азербайджан не имеет территориальных претензий к другим странам.
«Несмотря на окончание войны, не завершились территориальные претензии Армении. Но я уверен, что они прекратятся. Уверен, что мы в результате предпринятых нами действий в постконфликтный период устраним территориальные претензии Армении и всемирного армянства против Азербайджана. Азербайджан не имеет территориальных претензий к другим странам, но и свою территорию мы никому не отдадим», - заявил Алиев.