Թող ադրբեջանական իշխանությունները մեկընդմիշտ հիշեն՝ Արցախում երեք հազար տարի շարունակ եղել է բացառապես հայկական ճնշող մեծամասնություն. Արտակ Բեգլարյան
23/04/2022 11:03
Իլհամ Ալիևը պատմական փաստերի հերթական կեղծում է կատարել, այս անգամ՝ ԼՂԻՄ-ի ժողովրդագրության մասին, այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը:
«Ադրբեջանի նախագահը բռնազավթված Շուշիում հերթական միջոցառման ժամանակ, ի թիվս այլ կեղծ պնդումների, ասել է, որ խորհրդային տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում ադրբեջանական բնակչությունը մեծամասնություն էր կազմում, այնինչ իրականությունը ճիշտ հակառակն է:
1. 1921թ. Ղարաբաղի բռնակցման պահին ադրբեջանական բնակչությունը 4% էր, իսկ հետագա տասնամյակներում՝ ԽՍՀՄ մարդահամարների ցուցանիշներով՝
• 1926թ.՝ 10.06%,
• 1939թ.՝ 9.32%,
• 1959թ.՝ 13.80%,
• 1970թ.՝ 18.08%,
• 1979թ.՝ 22.98%,
• 1989թ.՝ 21.52%:
2. Բնականաբար, բնակչության մնացած մասը հայեր էին և շատ փոքր տոկոսով՝ այլազգիներ:
3. Եվ սրանք այն ցուցանիշներն են, որոնք հենց իրենք՝ խորհրդային Ադրբեջանի իշխանություններն (այդ թվում՝ Իլհամ Ալիևի հայրը) են հավաքագրել, ուստի, հաստատ, զգալիորեն ուռճացված են:
4. ԽՍՀՄ տարիներին ԼՂԻՄ-ում ադրբեջանցիների կայուն աճող թիվը պայմանավորված է հայ բնիկ բնակչության դեմ իրականացված սպիտակ ցեղասպանությամբ:
5. Թող ադրբեջանական իշխանությունները մեկընդմիշտ հիշեն, որ Արցախում երեք հազար տարի շարունակ եղել է բացառապես հայկական ճնշող մեծամասնություն»,-հայտարարել է Արցախի պետնախարարը:

Пусть власти Азербайджана раз и навсегда запомнят, что на протяжении трех тысяч лет в Арцахе было исключительно армянское большинство – Артак Бегларян
23/04/2022 12:35
Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян в своем Telegram-канале опроверг заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о численности населения бывшей Нагорно-Карабахской Автономной области.
«Президент Азербайджана Ильхам Алиев в оккупированном Шуши, в числе прочих ложных утверждений, сказал, что в советское время в Нагорно-Карабахской автономной области азербайджанское население составляло большинство, в то время как реальность противоположна.
1. В 1921г. на момент аннексии Карабаха азербайджанское население составляло 4%, а по показателям переписи населения СССР:
• 1926г.-10.06%,
• 1939г.- 9.32%,
• 1959г.- 13.80%,
• 1970г.- 18.08%,
• 1979г.- 22.98%,
• 1989г.- 21.52%.
2. Естественно, остальная часть населения была армянами и с очень небольшим процентом-иностранца¬ми.
3. И это те показатели, которые набрали сами власти Советского Азербайджана (в том числе и отец Ильхама Алиева), поэтому они, безусловно, значительно раздуты.
4. В годы СССР неуклонно растущее число азербайджанцев в НКАО обусловлено белым геноцидом, совершенным против коренного армянского населения.
5. Пусть власти Азербайджана раз и навсегда запомнят, что на протяжении трех тысяч лет в Арцахе было исключительно армянское подавляющее большинство!» - написал Артак Бегларян.