Նիկոլ Փաշինյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու վերաբերյալ զոհված զինծառայողների ծնողների ներկայացրած  միջնորդությունն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող քննիչին. Դատախազություն
27/04/2022 10:54
Նիկոլ Փաշինյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու վերաբերյալ զոհված զինծառայողների ծնողների ներկայացրած միջնորդությունն ուղարկվել է վարույթն իրականացնող քննիչին. Դատախազություն
Արցախյան պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողների ներկայացրած պահանջների համար իրավական ընթացակարգ է ապահովվել, այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
«1. 2022թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է 2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողներին քրեական գործով որպես տուժող ճանաչելու վերաբերյալ զոհված զինծառայողների մի շարք ծնողների, հարազատների միջնորդությունը, որը բավարարվել է:
Մասնավորապես, նկատի ունենալով, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի հարցազրույցի հիման վրա ՀՀ ՀՔԾ-ում 2020թ. նոյեմբերի 21-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված, ինչպես նաև դրան միացված՝ Արա Զոհրաբյանի հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործով քննության առարկա են պատերազմից առաջ և դրա ընթացքում ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից հնարավոր կատարված այնպիսի արարքներ, որոնք բացասական նշանակություն են ունեցել զինված ուժերի մարտունակության հարցում և ազդել պատերազմի արդյունքի վրա, իսկ դատավարության մասնակից ճանաչելու վերաբերյալ ստացված պահանջի համաձայն՝ դրան կից ցուցակում նշված անձինք զոհվել են Արցախում տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում՝ քրեական վերոնշյալ գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը գրավոր ցուցում է տվել վարույթն իրականացնող մարմնին (ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչին) զոհված զինծառայողներին ճանաչել տուժող, իսկ պահանջ ներկայացրած նրանց ծնողներին, հարազատներին՝ տուժողի իրավահաջորդ:
2. Բացի այդ, ապրիլի 26-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է նաև առանձին պահանջ՝ 2020թ. արցախյան պատերազմի աղետալի հետևանքներին հանգեցրած պատճառների հանգամանքների վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում միացված վարույթով քննվող վերոնշյալ քրեական գործով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու վերաբերյալ:
Հսկող դատախազի կողմից այս միջնորդությունն ուղարկվել է վերը նշված նույն գործով վարույթն իրականացնող քննիչին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 102-րդ և 199-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով քննարկելու նպատակով:
ՀՀ դատախազությունը բոլոր միջոցները գործադրելու է՝ մասնավորապես 2020թ. աղետալի պատերազմին առնչվող քրեական գործերով դատավարության բոլոր մասնակիցների, այդ թվում նաև տուժողների և տուժողների իրավահաջորդների դատավարական իրավունքների լիարժեք իրացումը երաշխավորելու նպատակով, ինչի շրջանակներում մշտապես բաց է արդյունավետ հաղորդակցության համար:
Միաժամանակ, հիշեցնում ենք, որ քրեական գործերի քննությունը, դրա օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողությունը, այդ շրջանակներում կայացվող դատավարական որոշումները կատարվում են բացառապես օրենքով սահմանված կարգով և չեն կարող կախված լինել հանրային գործընթացներից: Անթույլատրելի են իրավական դաշտից դուրս գտնվող ցանկացած գործոնով պայմանավորված՝ քննությունների ընթացի վրա ազդեցություն գործադրելու հրապարակային կոչերը: Դրանք չեն բխում իրավական պետության սահմանադրական հիմունքներից և քրեական արդարադատության շահերից», - նշված է դատախազության տարածած հաղորդագրությունում։

Ходатайство родителей погибших военнослужащих о привлечении Никола Пашиняна к уголовной ответственности направлено следователю – прокуратура
27/04/2022 13:26
Генпрокуратура Армении удовлетворила ходатайство родителей погибших в Арцахской войне военнослужащих, обеспечив правовой процесс, сообщает пресс-служба прокуратуры.
В генпрокуратуре 26 апреля 2022 года получено ходатайство группы родителей погибших военнослужащих о признании их потерпевшими по уголовному делу в связи с развязанной Азербайджаном в 2020 году войной, которое удовлетворено.
Специальной следственной службой 21 ноября 2020 года было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.308 Уголовного кодекса Армении на основании заявлений бывшего начальника Службы военного надзора Минобороны Армении Мовсеса Акопяна, позже к нему было присоединено возбужденное на основании сообщения Ара Зограбяна уголовное дело. Предметом расследования являются возможные действия высокопоставленных должностных лиц Армении, которые могли иметь отрицательное значение в вопросе боеспособности Вооруженных сил и повлиять на исход войны. Учитывая, что в соответствии с полученным обращением о придании статуса участника судопроизводства, указанные в прилагающемся списке лица погибли во время войны в Арцахе, осуществляющий надзор прокурор дал письменное указание органу предварительного следствия – Антикоррупционному комитету признать погибших потерпевшими, а их родителей и родственников – правопреемниками.
Кроме того, 26 апреля генпрокуратура получила отдельное требование о привлечении премьер-министра Никола Пашиняна в рамках расследуемого Антикоррупционным комитетом дела об обстоятельствах причин, приведших к катастрофическим последствиям арцахской войны, к уголовной ответственности по ч.1 ст.299, ч.2 ст.308 и ч.3 ст. 309 Уголовного кодекса Армении.
Прокуратура использует все средства для гарантирования полноценной реализации процессуальных прав всех участников судебного процесса по уголовным делам, связанным с катастрофической войной 2020 года, в том числе реализации всех прав потерпевших и правопреемников потерпевших, в рамках чего всегда открыта для эффективного общения.
«Одновременно напоминаем, что рассмотрение уголовных дел, прокурорский надзор за его законностью, принимаемые в этих рамках процессуальные решения осуществляются исключительно в установленном законом порядке и не могут зависеть от общественных процессов.
Недопустимы находящиеся вне правового поля, обусловленные любым фактором  публичные призывы оказать влияние на ход следствия. Они не вытекают из конституционных основ правового государства и интересов уголовного правосудия», - отмечается в сообщении прокуратуры.