Չհամարձակվե´ք մյուս անգամ նման բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել քաղաքացիների նկատմամբ. Արման Թաթոյանը՝ ՊՊԾ պետին
02/05/2022 13:40
ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Պետական պահպանության ծառայության պետին ու իր ենթականերին՝
Չհամարձակվե´ք մյուս անգամ նման բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել քաղաքացիների նկատմամբ:
Դա օրենքի կոպիտ խախտում է և դուք դրա իրավունքը չունեք: Վերջ:
Չհամարձակվե´ք մյուս անգամ բռնություն գործադրել մասնագիտական գործունեություն իրականացնող լրագրողների նկատմամբ կամ խոչընդոտել նրանց աշխատանքը՝ այն էլ նման արհամարհական պահվածքով:
Ոստիկանների կամ հանրային վայրում ծառայություն իրականացնող պետական ցանկացած ծառայողի կողմից ուղղակի պետք է բացառվի բռնության ցանկացած դրսևորում: Դա օրենքով խստիվ արգելված է:
Ու առհասարակ, պետք է բացառվի կարգավիճակից դուրս, հետևաբար՝ օրենքը խախտող ցանկացած գործողություն, այդ թվում՝ քաղաքացու նկատմամբ որևէ տեսակի անհարգալից վերաբերմունք կամ վիրավորանք:
Ոստիկանները որևէ պարագայում չպետք է հավաքների կամ այլ ակցիաների կազմակերպիչների կամ մասնակիցների հետ մտնեն «տղայական» խոսակցությունների կամ «ռազբորկաների» մեջ: Պետք է գործել իրավական կարգավիճակի սահմաններում` բացառապես:
Քաղաքացիներին խնդրում եմ` եթե տեսնում եք, որ այլ անձինք փորձում են սադրել բռնություն կամ արդեն տեղի ունեցող բռնության դեպքում պետք է այդ մասին անհապաղ տեղեկացնել Ոստիկանությանը` իրավական ընթացակարգով դա կանխելու կամ այդ անձանց մեկուսացնելու համար: Դա պետության գործառույթն է և մասնավորապես՝ Ոստիկանության խնդիրը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ձեզ էլ խնդրում եմ բացառել վիրավորանքը, արժանապատվությունը վիրավորող խոսքերը ոստիկանների հետ հարաբերություններում: Դա ավելի է լարում մթնոլորտը»։

Не смейте в следующий раз проявлять такое явное неуважение к гражданам – Арман Татоян обратился к начальнику Службы госохраны
Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян написал на своей странице в Facebook:
«Начальнику Службы государственной охраны и его подчиненным:
Не смейте в следующий раз проявлять такое явно неуважительное отношение к гражданам!
Это грубое нарушение закона и у вас нет на это права. Все!
Не смейте в следующий раз применять насилие к осуществляющим профессиональную деятельность журналистам или препятствовать их работе, причем в подобном пренебрежительном стиле!
Должно быть исключено любое проявление насилия со стороны полицейских или государственных служащих, осуществляющих службу в общественных местах. Это строго запрещено законом.
И вообще, должно быть исключено любое нарушающее закон действие, следовательно, выходящее за пределы статуса, в том числе оскорбление или неуважительное отношение в гражданину.
Несущие службу в общественных местах полицейские ни в коем случае не должны вступать в «мужские» разговоры или «разборки» с организаторами или участниками собраний или других акций. Должны действовать исключительно в рамках своего правового статуса.
Прошу граждан, когда вы видите, что другие лица пытаются спровоцировать насилие или в случае уже произошедшего насилия, немедленно сообщайте об этом в полицию для предотвращения этого или изолирования этих лиц по правовым процедурам. Это функция государства, в частности, задача полиции.
Дорогие соотечественники, прошу вас исключить в отношениях с полицейскими оскорбления, задевающие их достоинство высказывания. Это еще больше накаляет атмосферу».